Anasayfa Makaleler Yeni Yürüyen Çocuklara Sorumluluk Nasıl Öğretilir?

Yeni Yürüyen Çocuklara Sorumluluk Nasıl Öğretilir?

by makale makale
21 Görüntülenme

Çocuğunuz belirli bir görev programına yetişemeyecek kadar küçük olsa da, sizi taklit etme ve gününüzde ona yapması için birkaç iş verme arzusundan yararlanabilirsiniz. Başlarken ve payına düşeni yaparken gerçek bir başarı duygusu hissedecek ve bu da sorumluluk duygusunu besleyecektir, özellikle de yardımını çok fazla sarılma ve öpücükle ödüllendirdiğinizde. Sonunda, bu küçük işler, çocuk sahibi olduğunda normal işlere dönüşebilir. Başlamak için şu ipuçlarını deneyin;

Erken başlayın.18 aya kadar çocuklar basit tek adımlık komutları anlayabilirler. Kitaplarından birini hikaye süresinin sonunda kaldırmak veya bitkileri sulamak gibi küçük işler için el becerisine ve dikkat süresine de sahiptirler. 2 yaşındaki çocukların sorumluluk öğrenmesi için mükemmel olan diğer bazı görevler: Oyuncakları almanıza, temiz çoraplarını ayırmanıza veya geri dönüşüm kutusuna kağıt atmanıza yardımcı olmak.

çocuklarda sorumluluk bilincini geliştirmek

Günlük işleri eğlenceli hale getirin. İPod’unuz çalıyorsa süpürmek sizin için daha kolay olduğu gibi, yardım etmeyi eğlenceli hale getiren her şey çocuğunuzun ilgisini çekecektir. Siz oyuncakları alırken ya da masayı kurarken ikinizin de söyleyebileceği şarkılar uydurun. Çocukların ev işlerini oyunlara dönüştürmeyi deneyin; örneğin, havlu ve çarşafları katlamayı bitirmeden önce çocuğunuza kıyafetlerini kaldırması için meydan okuyabilirsiniz.

Baskıyı uzak tutun. Niyetiniz ne kadar iyi olursa olsun, yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun işini eleştirmek veya yaptığı şeyi düzeltmek, ona yanlış bir şey yapmış gibi hissettirecek ve işe girişme arzusunu yok edecektir. Görevi yaparken ona rehberlik edebilirsiniz. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun bazı işlerini yeniden yapmanız gerekebilir, ancak bunu yaptığınızı görmesine izin vermeyin. Gerçekten sorumluluk öğretmek istiyorsanız, onun işi olduğunu hissetmesini istersiniz. Bunun yerine, başardığı her şey için bol miktarda övgü ve cesaret verin. Çalışırken ona nazik hatırlatmalar yapmayı unutmayın.

İlginizi Çekebilir

Yorum Gönder