Anasayfa Makaleler Yeni Yürüyen Çocuklara Bağımsız Oyun Öğretimi

Yeni Yürüyen Çocuklara Bağımsız Oyun Öğretimi

by makale makale
17 Görüntülenme

Tek başına oynayabilmek, şüphelendiğiniz gibi, bağımsızlığa giden yolda hayati bir adımdır. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz kendi oyunlarını ve aktivitelerini geliştirerek ya da kendi başına bulmaca yapmayı ve blok şehirleri nasıl yaratacağını bularak, kendi kendine güvenini ve bir şeyler yapma becerisine olan inancını geliştirecektir. Eğer çocuğunuz kendi başına oynamaya isteksizse, işte onu ikna etmenin yolları;

Ona ne yapacağını göster. Küçük çocuğunuz kendi başına oynamaktan çekiniyor olabilir çünkü belirli bir oyuncağı veya oyunu tam olarak anlayamıyor. Çabalarını cesaretlendirmek için ona bazı ipuçları verin: Ona tren raylarını nasıl döşeyeceğini gösterin, örneğin blokları üst üste koyun veya kriko ile kutuyu çalıştırın. Süreci başladıktan sonra, kendi başına devam edebilmesi için uzaklaşın ve size ihtiyacı olursa yakında olacağınıza dair güvence verin.

Sınırları zorlayın. Çocuğunuz ayrılma girişimlerinizden dolayı üzgünse, bazı sınırlar koymayı deneyin. Sadece beş dakikaya ihtiyacınız olduğunu bilmesini sağlayın ve izleyebileceği bir mutfak zamanlayıcısı ayarlayın. Süre dolduğunda, dikkatinizi ona geri verin, böylece sistemin çalıştığına güvenir. Sonunda, haklara sahip olduğunuzu ve kendi başınıza zamana ihtiyacınız olduğunu anlayacaktır.

çocuklarda bağımsız oyun

Onu terk etmeyin. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz, aynı zamanda herkesten izole olmak anlamına geliyorsa yalnız oynamaktan mutlu olmayacaktır. Bu yüzden, mümkün olduğunda, kendi işlerinizi yapmaya çalışın, ancak birbirinizin yanında. Örneğin, okuyorsanız, çocuğunuzu en sevdiği resimli kitaplarla birlikte yatakta size katılmaya davet edin, böylece birlikte okuyabilirsiniz veya ona akşam yemeğini hazırlarken mutfakta oynaması için tencere ve tavalar verin. Her birinizin bağımsız olarak, ancak birlikte yapabileceğiniz aktiviteler bulmak ikinize de fayda sağlayabilir.

Zaman verin. Bağımsız oyunun bir gecede gerçekleşmesini beklemeyin. Çocuğunuz, varlığınızın güvenliğine, rahatlığına ve her şeye katılımınıza alışmıştır, bu nedenle hemen tek başına oynamaya açık olmayabilir. Sadece ilerlemesine karşı sabırlı olun ve başarılarını cesaretlendirin ve ikiniz de biraz yalnız zamanın ne kadar güzel olabileceğini öğrenecek.

İlginizi Çekebilir

Yorum Gönder