Anasayfa Türkiye'den Haberler Yalovalı gönüllüler oyuncakları tamir ederek çocukları sevindiriyor

Yalovalı gönüllüler oyuncakları tamir ederek çocukları sevindiriyor

by makale makale
21 Görüntülenme

Yalova Belediyesinin “Sıfır Atık Projesi” kapsamında gerçekleştirdiği kampanya ile bağışlanan oyuncakların onarılması gerekenlerin çoğunluğu emekli olan 200’e yakın vatandaş tarafından gönüllü olarak onarıldı.

Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk’un öncülüğünde Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünce yaklaşık 3 aydır devam eden “Eski Oyuncağını Getir, Yenileyelim” adlı kampanya ile bağışlar devam ediyor. İnsanların evlerinde kullanmamış veya kırık oyuncakları bağışlamak isteyenler, proje birimlerine ulaşıyor. Proje birimlerine ulaşan talepler doğrultusunda ekipler bisikletleriyle giderek oyuncakları teslim almaktadır. Raif Dinçkök Kültür Merkezi’nde toplanan oyuncakların tamirlerini, gönüllüler tarafından yapılarak çocuklara hediye olarak verilmekte.

Tutuk, Yalova belediyesi olarak Sıfır Atık Projesi kapsamında beş ayrı çalışma gerçekleştirdiğini söyledi. Bunlardan ilki eski oyuncaklarla ilgili olduğunu söyleyen Tutuk, “Bazı oyuncaklar kırık olabiliyor. Gönüllülerimiz tarafından oyuncakların bakımı ve onarımı yapılıyor ve tekrar kullanabilir hale geliyor. Bizlerde 23 Nisan’da binlerce oyuncağı çocuklarımıza buluşturmayı hedefliyoruz.” dedi.

Sokak Hayvanlarını Besleyen Çocuklar Da Gelip Oyuncak Alabilecek

Proje koordinatörlüğünde olan Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünde görev yapan Aytekin Vural da pandemi döneminde yardımsever kişilerin evlerinde daha fazla zaman geçirdiğini söyledi. Vural, “Toplanılan oyuncakların temizliği ve onarımı yapılıyor. İşlemi biten oyuncaklar merkezde bir araya toplanarak çocuklara dağıtılıyor. Şuana kadar yaklaşık 5 bin oyuncak toplandı. Bunların üç bine yakını tamir edildi. Daha iyi durumda olan oyuncakları merkezde beklemekte.” dedi.

Sıfır Atık Projesi

Vural, projede kapsamında çocuklara hayvan sevgisini kazandırmayı da amaçladıklarını söyledi. Sokakta hayvan besleyen çocukların, istedikleri oyuncakları ücretsiz bir şekilde alabileceklerinin söyleyen Vural, “Proje büyümeye devam ediyor. Türkiye’nin farklı illerinden oyuncaklar geliyor. Yurt dışından Türkiye’ye tatile geldiklerinde oyuncaklarını getirmek isteyenler oluyor. Bu bizlere müthiş bir mutluluk veriyor.” ifadelerini kullandı.

Gönüllü tamircilerden biri olan emekli polis memuru Veli Aydoğan, oyuncak imkanları olmayan minikleri düşünerek hüzünlendiğini söyledi. Projeden dolayı yetkililere teşekkür ettiğini söyleyen Aydoğan, “Elimizden gelen oyuncakları onararak katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Çok isteyip de oyuncak alamayan aileler bulunmakta. En azından bu oyuncakları onararak onları sevindirmeye çalışıyoruz.” açıklamasında bulundu.

İlginizi Çekebilir

Yorum Gönder