Anasayfa Makaleler Yalan Söyleyen Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Yalan Söyleyen Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

by makale makale
17 Görüntülenme

Her şeyden önce endişelenmeyin. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz suçla dolu bir yaşama giden yolda değil; muhtemelen, sizi mutlu etmeye ve gözünüzde iyi kalmaya o kadar heveslidir ki, suçlarını hiç olmamış gibi davranmanın bir yolu olarak ve tabii ki sonuçlarından kaçmak için inkar edecektir. Yığının arkasında gelişimsel nedenler de olabilir: Hafızası hala gelişmekte olan küçük çocuğunuz duvara çizdiğini gerçekten hatırlamayabilir. Ya da hayal ile gerçeklik arasındaki farkı tam olarak anlamayabilir.

Yalan Söyleyen Çocuğa Nasıl Davranılmalı

Sebep ne olursa olsun, çocuğunuzun küçük beyaz yalanı muhtemelen kasıtlı bir aldatmaca değildi ve bu nedenle cezayı hak etmiyor – yalanını kışkırtan eylem öyle olsa da. Suça uygun bir sonuç seçtiğinizden emin olun – örneğin, duvar sanatına gelecekteki girişimlerini caydırabilecek izleri temizlemenize yardım etmesini sağlayabilirsiniz.

Aynı zamanda, dürüstlüğü teşvik ederek bu öğretilebilir andan yararlanın. Çocuğunuza güvenin önemini açıklayın ve ona doğruyu söylediğinizde insanların size güvenmeyi öğrendiğini söyleyin.

yalan söyleyen çocuğa nasıl davranılmalı

Son olarak, çocuğunuzun rol modeli olduğunuzu unutmayın. Küçük beyaz yalanlar bazen sağduyulu olabilse de mümkün olduğunca dürüst olun. Küçük beyaz bir yalan söylerseniz, bunu çocuğunuza açıklamaya çalışın: “Büyükanneme sana verdiği oyuncağı beğenmediğini söylemedim çünkü onun kötü hissetmesini istemedim. Bazen sorun değil birinin incinmesini önleyecekse tüm gerçeği söylememek. Eğer yalan söylerseniz ve çocuğunuz bunu öğrenirse, bir hata yaptığınızı kabul edin ve özür dileyin. Siz doğru örnek oluşturduğunuzda ve dürüstlük ve güveni teşvik ettiğinizde, çocuğunuz kısa sürede doğruluğun değerini anlayacak ve yalan söyleme aşamasını geçecektir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Gönder