Anasayfa Dünya'dan Haberler Patates Kafa oyuncaklarında ‘Bay’ ve ‘Bayan’ ifadeleri kaldırılıyor

Patates Kafa oyuncaklarında ‘Bay’ ve ‘Bayan’ ifadeleri kaldırılıyor

by makale makale
108 Görüntülenme

Oyuncak firması Hasbro geçtiğimiz günlerde Bay Potato Head oyuncağının Bay kelimesini düşürdüğünü açıkladı. Bu gelişmeden sonra Bayan Potato Head oyuncaklarından bu sonbaharda başlayacağı açıklandı. Fast Company’den Elizabeth Segran’a göre karar, küçük çocukların oyuncaklarla oynama şekline dayanıyor. Küçük çocuklar genellikle aileleri Patates Kafalarla yapar ve tüm aileler aynı görünmez.

Kültür Değişti

Hasbro’da kıdemli başkan yardımcısı ve genel müdür olan Kimberly Boyd, Fast Company’ye “Kültür değişti” dedi. “Çocuklar kendi deneyimlerini temsil edebilmek istiyor. Markanın şu anda var olma şekli Bay ile Bayan hem cinsiyet kimliği hem de aile yapısı söz konusu olduğunda sınırlayıcıdır.” açıklamasında bulundu.

Fast Company raporlarına göre, başlıkların düşürülmesi çocukların patateslere istedikleri kıyafet ve aksesuarları eklemelerine olanak tanıyacak ve bu da daha çeşitli cinsiyet ve cinsellik ifadelerine olanak tanıyacak.

Patates Kafa

Patates Kafa

Hasbro, Perşembe günü öğleden sonra yaptığı bir tweet’te şu anda sattığı Bay ve Bayan Patates Kafa oyuncaklarının üretiminin durdurulmadığını, ancak daha geniş Potato Head ürün serisinin bir parçası olacağını kaydetti. Ancak, modernize etme kararı, özellikle kararı aptalca ve aşırı tepkili olarak nitelendiren muhafazakar eleştirmenler arasında bazı güçlü duygular uyandırmış görünüyor.

Patatesleri ve cinsiyetlerini çevreleyen sosyal medya kargaşasının çoğu en azından kısmen şaka gibi görünse de, unvanlarını düşürme kararı oyuncak endüstrisinde daha geniş bir eğilime işaret ediyor: modernleşme.

Mattel dahil diğer eski oyuncak markaları onlarca yıllık markalarını yeniden konumlandırmanın yollarını düşünüyor. Örneğin Barbie, imkansız oranlara sahip plastik bir süper modelden ve genç kızlar için bir rol model olma fikrinden geçti – bu günlerde Barbie, ırksal eşitlik hakkında konuşuyor ve Ken ile hiçbir ilgisi olmayan bir kariyer peşinde.

İlginizi Çekebilir

Yorum Gönder