Anasayfa Türkiye'den Haberler Özel çocuklar için oyuncak dükkanı açtılar

Özel çocuklar için oyuncak dükkanı açtılar

by makale makale
25 Görüntülenme

Mersin’de yaşayan Dağgeçen ailesi, down sendromlu çocuklarından etkilenerek özel çocukların gelişimlerine katkı sağlamak için oyuncak dükkanı açtı. Özel çocukların doğru eğitimlerle davranış ve konuşma becerilerinin artabileceğini söyleyen baba Sevhan Dağgeçen, ebeveynlerin çocuklarını eve kapatmamalarını söyledi.

Sinem ve Sevhan Dağgeçen çifti, çalıştıkları giyim mağazasının kapanması üzerine işsiz kaldılar. Bu nedenle bir süredir evde oturan çift, down sendromlu oğulları Sezer Demir’den etkilenerek özel çocuklar için oyuncak dükkanı açmaya karar verdi. Çift açtıkları oyuncak dükkanında özel çocukların gelişimine katkı sağlayacak, hareket ve konuşma becerilerini artıracak oyuncuklar satmaya başladı. Özel çocuklara sahip ailelerin ilgisinden memnun olduklarını söyleyen Sevhan Dağgeçen, amaçlarının özel çocukların gelişimlerinde ailelere katkı sağlamak olduğunu açıkladı.

Özel çocuklarına oyuncak almaya gelen ebeveynlerin daha iyi yardımcı olmak için Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü’nde eğitimi gören Sevhan Dağgeçen, ‘Eşim ile birlikte işsiz kaldığımız için bir süre evde oturduk. Bu süre zarfında çocuklarımızla zaman geçirdik. Çocuklarımızdaki gelişimi görünce diğer özel çocuklar için ne yapabiliriz diye düşündük ve burayı açmaya karar verdik. Özel çocukların konuşma, dil ve fiziki gelişimlerini destekleyecek ürünler satmaktayız. Ses kartları ile çocukların konuşma becerileri artırılıyor. Diğer oyuncak satan yerlerden farklı olmak istedik’ dedi.

down sendrom oyuncak dükkanı

Özel Çocuğa Sahip Olmak Ayıp Değil

Ailelerin ilgisinden memnun olan Dağgeçen, ‘Özel çocuğa sahip olmak ayıp bir şey değildir. Ailelerin önce kendilerinin kabullenmesi gerekir. Bizler bu konuda kendimizi geliştiriyoruz. Çocuğumuza nasıl daha iyi bir eğitim verebiliriz diye araştırmalar yapıyoruz ve bunu başardık. Açtığımız oyuncak dükkanında özel çocukların gelişimine katkı sağlayacak ürünler de satıyoruz. Buraya gelen çocuklar oyuncaklarını seçerek mutlu olabilirler. Gelen ailelere eğitici ve doğru oyuncakları tavsiye ediyoruz’ açıklamasında bulundu.

İlginizi Çekebilir

Yorum Gönder