Anasayfa Makaleler Oyuncaklar Nasıl Temizlenir?

Oyuncaklar Nasıl Temizlenir?

by oyuncakhaber
469 Görüntülenme

Çocuklar, günlük birkaç saatini oyuncaklarla oynayarak geçirir. Genellikle halının üzerine dökülerek oynanan oyuncaklar bir süre sonra kirlenir. Fakat çocukların özellikle bebeklik dönemindeyken kirli oyuncaklarla oynaması sağlığa zararlıdır.

Çünkü bebekler oyuncakları kirli – temiz fark etmeksizin ağzına götürür. Gereken tedbirler alınmazsa çocuğun vücudu virüs, bakteri ve mikroplara karşı savunmasız hale gelir. Peki oyuncaklar nasıl temizlenir?

oyuncaklar-nasıl-temizlenir

1-) Yumuşak Oyuncaklar Makineye

Pelüş oyuncaklar çocukların en sevdiği şeyler arasında yer alır. Gün boyunca ellerinden düşmeyen pelüş oyuncağın temizliği ise oldukça kolaydır. Makineye atmanız, uygun sıcaklığa getirmeniz ve yıkamanız yeterlidir. Fakat eğer pelüş oyuncağı bebeğiniz kullanacaksa deterjan seçimini çok dikkatli yapmanız gerekir. Bebekler için üretilen kokusuz ve zararlı kimyasal içermeyen deterjanları kullanabilirsiniz.

oyuncakar-nasıl-temizlenir

2-) Plastik Oyuncaklar Nasıl Temizlenir?

Plastik oyuncakların temizlenmesi için bulaşık yıkar gibi hareket edebilirsiniz. Ancak, yine bebek eşyaları yıkamak için üretilen bulaşık deterjanlarından kullanmanız gerekir. Oyuncakları yıkarken ılık ya da sıcak su kullanabilirsiniz. Eğer, teker teker yıkamak zor geliyorsa bulaşık makinesine yerleştirerek zamandan da tasarruf edebilirsiniz.

oyuncaklar-nasıl-temizlenmeli

3-) Pilli ve Elektrikli Eşyaları Silebilirsiniz

Pilli eşyaların içine su kaçmaması oldukça önemlidir. Bu nedenle pilli oyuncakları deterjanlı su ile silebilirsiniz. Ancak, silme işlemini yapmak için haftanın belirli bir gününü belirlemeniz gerekir. Sık sık silmeniz hijyeni sağlamanız açısından oldukça önemlidir.

oyuncaklar-nasıl-temizlenmelidir

4-) Diş Kaşıyıcıları Sıcak Suda Bekletin

Bebeklerin en sık kullandığı oyuncaklar arasında diş kaşıyıcı ve çıngırak yer alır. Genellikle ağızlarına götürerek kullandıkları bu oyuncakların sık sık temizlenmesi gerekir. Eğer, deterjanlı su ile temizlemek istemiyorsanız kaynamış su ile de temizleyebilirsiniz. Kaynamış su mikrobun ölmesini sağlayacaktır.

oyuncaklar-nasıl-temizlenmeli

Oyuncak Sepetini de Unutmamak Gerekir

Oyuncaklar kadar oyuncak sepetinin de temizlenmesi gerekir. Oyuncak sepetini yeni satın alacaksanız makinede yıkanabilen ürünleri tercih edebilirsiniz. Fakat, önceden aldığınız plastik bir ürün var ise bunu silerek temizleyebilirsiniz. Silme işlemini deterjanla ya da kolonya ile yapabilirsiniz. Eğer kolonya ile yaptıysanız akabinde üzerine su tutarak kolonyanın tadının ve kokusunun kaybolmasını sağlayabilirsiniz.

oyuncaklar-nasıl-temizlenmeli

5-) Oyuncaklar Ne Sıklıkla Temizlenmelidir?

Oyuncaklar nasıl temizlenir sorusu kadar sepet temizliği de merak edilir. Oyuncak sepeti temizliği için belli periyotlar oluşturulması gerekir. Buna göre:

  • Çıngırak ve diş kaşıyıcı gibi oyuncaklar: Her gün
  • Pelüş oyuncaklar: Ayda 1 defa
  • Plastik oyuncaklar: Haftada 1 gün temizlenmelidir. Fakat, eğer oyuncaklar evden dışarıya çıktıysa, diğer çocuklarla temas ettiyse ya da üzerine bir şeyler döküldüyse temizleme rutini değiştirilebilir.
oyucaklar-nasıl-temizlenmeli

İlginizi Çekebilir

Yorum Gönder