Anasayfa Türkiye'den Haberler Oyuncak sayısı arttıkça hayal gücü azalıyor

Oyuncak sayısı arttıkça hayal gücü azalıyor

by makale makale
16 Görüntülenme

Çocukların ve oyunların vazgeçilmezi olan oyuncakların sayısı çocukların hayal gücünü etkilediğini söyleyen uzmanlar, ‘Çocukların ne kadar fazla oyuncağı olursa o kadar az oyun kurabilmekte. Oyuncak çok fazlayken çocuklar sadece oyuncaklara bakarak değiştirmekle meşgul oluyor” demektedir.

Kutular dolusu çizgi film figürler, karakterleri, pilli elektrikli ve kumanda edilebilen çeşitli oyuncaklar evlerde yığın halinde durmaktadır. Çocukların vakit geçirebilmesi için ebeveynlerin aldıkları oyuncakların sayısı gittikçe artmaktadır bu da çocukların hayal gücünü, oyun kurma yeteneklerini etkilemektedir.

Ebeveynlerin çocukları mutlu etmek isterken gelişimini etkilediklerini söyleyen İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Hale Kahyaoğlu Çakmakcı, “Çocukların oyun oynama ihtiyaçları olduğu kesin ancak bu materyal ve malzemeler evinizde var olan malzemelerden ibaret olabilmektedir. Ekstra bir şeye ihtiyaç olmayabilir. Mağazalardan satın alınan pahalı alışverişler yerine evinizde kullanabileceğiniz piknik bardakları, tencere, kapak, bos yumurta kutuları veya kibrit çöpleri gibi pek çok malzeme ile çocuklarla oynayarak zaman geçirebilirsiniz. Oyuncak fazlayken çocuklar sadece oyuncaklara bakarak değiştirmekle uğraşırken, oyuncak az olduğunda çocuklar hem oyuncağı birbirleri ile paylaşıyor hem de oyun içerisinde konuşmaya başlıyorlar” açıklamasında bulundu.

Oyuncak sayısı

Gelişim Düzeylerine Uygun Oyun ve Oyuncak Tercih Edilmeli

Çocukların gelişim düzeylerine uygun oyunların tercih edilmesi gerektiğini söyleyen Çakmakcı, “Çok küçük yaşlarda olan çocuklar için nesneli, dokulu ve yumuşak oyuncaklar, yaş büyüdükçe daha detaylandırılmış oyuncaklar tercih edilebilir. Ahşap oyuncaklar, puzzle, kuklalar, bebek evleri, hayvan ve insan figürleri ve boş kutuların olduğu her şey olabilir. Çocuğunuza mutlaka evde bir oyun köşesi yapın. Aşırı yapılandırılmış ve yaratıcılığı engelleyen figürleri satın alırsanız sadece bunlarla oynar ama yaratıcılığını kullanamayabilir. Bu nedenle sayılardan ziyade oyuncağın kalitesi çok önemlidir” dedi.

İlginizi Çekebilir

Yorum Gönder