Anasayfa Türkiye'den Haberler Oyuncak kurslarına katılan kadınlara fabrika kurulacak

Oyuncak kurslarına katılan kadınlara fabrika kurulacak

by makale makale
17 Görüntülenme

Gaziantep Araban ilçesinde kadınlara ekonomik anlamda gelir getirmek için başlatılan oyuncak yapımı yoğun talep görünce kaymakamlık kadınlara yönelik bir kooperatif kurulmasına ve atölye açılmasına karar verdi.

Gaziantep Araban ilçesinde Kaymakamlık tarafından başlatılan proje büyük ilgi gördü. İŞKUR projesi ile başlayan oyuncak yapımı, 25 kadının katılımı ile ilçedeki yüzlerce kadına ekmek kapısı oldu. Proje kapsamında üretilen oyuncaklar ayrıca Türkiye’nin dört bir yanında yaşayan öksüz ve yetim çocukları sevindiriyor. Projede kapsamında satılan her oyuncak için bir öksüz veya yetime çocuğa oyuncak hediye ediliyor.

Araban Kaymakamı Abdülhamit Mutlu, Türkiye genelinde ilgi gören proje için önümüzdeki aylarda kurulacak olan kooperatif çatısı altında devam edeceğini söyledi. Açıklamalarda bulunan Kaymakam Mutlu, “Türkiye’de 1,9 milyar liralık bir oyuncak piyasası mevcut ve bunun büyük bir bölümü ithal ürünlerden oluşmaktadır. Bu oyuncakları hepsini Araban alamaz ama diğer şehirlerdeki Halk Eğitim Merkezleri de buna yönelik projeler başlatabilir. Burada çıkardığı tüm oyuncak modellerini ve kalıplarını isteyen şehirlerimize gönderiyoruz” dedi.

Gaziantep Araban oyuncak kurs

65 Kadın Üretim Yapıyor

Aile Destek ve Eğitim Merkezi’nde açılan kurslar ile kadınlar sağlıklı ürünlerden ürettiği oyuncakların herkes tarafından bilindiğini söyleyen Mutlu, “Genç kızlarımız ve kadınlarımız mesleki yeterlilik kazanarak aile bütçelerine katkı sağlıyor, kültürel ve sosyal gelişimi, toplumla özgüven ve barışık bireyler olmalarını amaçlayan bu proje ile ciddi mesafeler kat ettik. İlk başta 25 kişi ile başlanılan projede şuan 65 kadın ile devam etmekteyiz. Kalkınma Ajansına projelerimizi sunduk ve kabul edildi. Bu sayede projede görev alacak kadın sayısının yaklaşık 200’e kadar çıkacak” şeklinde konuştu.

Fabrika Gibi Atölye Kurulacak

Önümüzdeki aylarda üretilen bebeklerin gelir sağlaması ve çocukların sağlıklı oyuncaklar ile oynayabilmesi için bir kooperatif çatısı altında üretim yapmayı hedeflediklerini söyleyen Mutlu, “Bu kooperatif ile satış ve üretim işlemleri tamamen kadınlar tarafından gerçekleşecek. Kadınlarımız hem gelir elde edecek hem de ülke genelinde çocuklara sağlıksız ve ithal ürünler yerine sağlığa zararı olmayan oyuncalara üretecek” dedi.

Bir Alana Bir De Yetime

Kaymakam Mutlu, tasarlanan oyuncakları satın alan kişiler aldığı oyuncak sayısına göre ülkemizde yaşayan öksüz ve yetim çocuklara gönderildiğini söyleyerek, “Halkımız hayır yapmak istiyorsa çocuklarına bir oyuncak alırken bizlerde onların adına bir öksüz veya yetime oyuncak hediye ediyoruz.” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir

Yorum Gönder