Anasayfa Türkiye'den Haberler Oyuncak alışverişinde çatışmalar

Oyuncak alışverişinde çatışmalar

by makale makale
21 Görüntülenme

Genellikle baba ve anneler çocukları ile oyuncak alışverişine gittiğinde çocuklar beğendiği tüm oyuncakları seçerek ailelerine gösterir ve tüm beğendiklerini aldırmak isterler. Anne ve babalar ise çoğu zaman hepsini alamaz ve almak istemezler. İşte tam da bu durumlarda bir çatışma yaşanabilir. Çocuk Gelişimci Dila Toker bu konuda yapılacak olanları anlatıyor…

Alışverişlerde Çatışma

Çocukların ısrarı ile oyuncakların alınması için ağlama yöntemleri çokça kullanır ve ağlayarak aslında bu konuda ne kadar istekli ve ısrarcı olduklarının mesajını verirler. Ebeveynleri ise kabul etmediğinde o anda inatlaşma sürecine girerler. Bu durumlarda çocuğun seçtiği oyuncaklar arasından seçim yaptırmak en doğru yaklaşım olacaktır. Sakın inatlaşmayın! Okul öncesi erken çocukluk döneminde çocuklar soyut kavramları yani miktar, zaman, özlem, sevgi, duygular gibi somut olarak düşünememektedir. Çocuğunuzla, oyuncaklar almadan için önce çıkmadan konuşmanızı tavsiye ederiz. Çocuklar bu dönemlerde yalnızca somut düşünceye girerler.

oyuncak alışverişinde çatışmalar

Bu nedenle soyut kavramları ancak somut örneklerle çocuğunuza öğretebilirsiniz. Yani alışverişe çıkmadan önce kaç tane oyuncak alabileceğiniz bütçeniz var bunu çocuğunuza anlatmalı ve göstermelisiniz. Elinize biraz para alarak miktar kavramını somutlaştırmış olacaksınız. Bunun için bir, iki, veya üç gibi şeklinde sayıları söyleyerek, ”Bugün üç oyuncak alacak kadar paramız var bu yüzden üç oyuncak alabilirsin” şeklinde bir konuşma yaparak çocuğunuza anlatabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuza hem daha sağlıklı bir iletişim kurmuş olacaksınız hem de miktar kavramlarını öğretmiş olacaksınız.

İlginizi Çekebilir

Yorum Gönder