Anasayfa Makaleler Oynamayı Öncelik Yapın

Oynamayı Öncelik Yapın

by makale makale
89 Görüntülenme

Oyun evrenseldir. Doğal. Neşeli. Stress giderici. Zevk için yaptığımız herhangi bir aktivite. İster yalnız bir arayış içinde olalım, ister başkalarıyla etkileşime girelim, kendimizden zevk aldığımız sürece oynuyoruz.

Oyun, Refahımız İçin Çok Önemlidir

Keyifli bir şey yaparken rahatlarız. Stresi azaltırken gevşer, yavaşlar, gevşeriz. Aslında kaslarımızın gevşediğini, zihnimizin sakinleştiğini hissedebiliriz. Akışla gitmek, yeni düşünme yollarını davet eder ve bize yeni bakış açıları verir. Kendinden emin, daha yaratıcı, daha pozitif hale geliriz.

Oynarken Eğleniyoruz

Elbette bir kişi için zevkli olan şey, başka bir şey olabilir. Bazı insanlar en mutlu ve en rahat pastacılıkta. Başkaları bunun mümkün olduğuna bile inanamıyor. Çocukların da oyun tercihleri ​​var. Bazıları parmak boyamaya bayılır ve dirseklerine boyayla kalkmak tam bir neşe kaynağıdır.

oynamanın önemi

Yetişkinler için asıl zorluğumuz muhtemelen oyun oynamaya zaman ayırmaktır. Herkes meşgul ve çoğu zaman vaktimiz olmadığını hissediyoruz. Oynamamıza izin verdiğimizde, neyi kaçırdığımızı anlarız. Kendimize yeterince sık neşe peşinde koşma izni vermiyorduk. Oyunu bir öncelik haline getirdiğimizde, deneyimin ne kadar zenginleştirici olduğunu çabucak öğreniyoruz. Bazen çocukların aktif oyuna katılmaları için cesaretlendirilmeye ihtiyaçları vardır – çocuklara yönelik, öğrenme için gerekli olan nesnelerle, insanlarla veya evcil hayvanlarla açık uçlu etkileşim. Elektronik cihazların cazibesi, çocukların bu tür geleneksel oyunlarda geçirdikleri zamanı azaltmıştır. Denge önemlidir ve ılımlılık anahtarıdır.

Aktif oyunda çocuklar ince ve kaba motordan bilişsel, iletişim ve sosyal becerilere kadar beceriler geliştirirler. Gözlemlerine ve deneyimlerine yanıt olarak stratejiler geliştirir, deneyler yapar ve düşüncelerini ayarlarlar. Başkalarıyla oynarken, iletişim kurar ve işbirliği yaparlar, müzakere etmeyi ve uzlaşmayı öğrenirler. Ve sürecin tadını çıkarıyorlar. Oyunun gücü budur. Çocuklar oynarken öğrenirler.

İlginizi Çekebilir

Yorum Gönder