Anasayfa Türkiye'den Haberler Nineler masal anlatıyor, dedeler oyuncak yapıyor

Nineler masal anlatıyor, dedeler oyuncak yapıyor

by makale makale
98 Görüntülenme

Çorum’da başlatılan proje kapsamında, ana sınıf öğrencileri dedelerinin tasarladığı oyuncaklar ile oynarken, ninelerinden de masallar dinleyerek eğitimler alıyor.

Çorum Merkez 75.Yıl Cumhuriyet Ortaokulu ana sınıfında başlayan “Dedem Yapar Oynarım, Ninem Söyler Dinlerim” projesi ile ana sınıfı öğrencileri, haftanın belirli zamanlarında nineleri ve dedeleri ile birlikte eğitimler alıyor. Tahtalardan kağnı, şekerpancarından traktör, bebek ve araba yapan dedeler ve nineler torunları ile keyifli zaman geçirirken kuşaklar arası etkileşime de katkıda bulunuyor. Dedelerinin geçmişte oynadığı oyuncakları, dedeleri ile yapma fırsatı sunuluyor. Kuruculuğunu Atanur Yılmaz ve Yelda Kuşcu Kılıçarslan’ın yaptığı projede, Türk değerleri ve kültürünü koruma, geleneksel çocuk oyunlarını eğitim içerisinde genç nesillere aktarılması hedefleniyor.

Dedem Yapar Oynarım Ninem Söyler Dinlerim

Proje sorumlusu olan Yelda Kuşcu Kılıçarslan, “Dedem Yapar Oynarım, Ninem Söyler Dinlerim” eTwinning projesi ile öğrencilerin dedeleriyle birlikte oyuncak tasarladıklarını söyledi. Kuzey Makedonya, Bulgaristan, İspanya’dan proje ortaklarının bulunduğunu söyleyen Kılıçarslan, “Sahip olduğumuz değerleri ve kültürümüzü koruma, geleneksel çocuk oyunlarını eğitimi içerisinde genç nesillere aktarmayı amaçlıyoruz. Geçmişten bu zamana kadar gençler ile yaşlılar arasında oluşan kuşak çatışması sosyal ve kişisel hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Bu proje ile kuşakların farklı özelliklerinin farkına varılması, ‘x’ kuşağının yaşam tecrübeleri, becerileri, dijital medyanın cazibesi ile büyüyen, ‘z’ ve ‘y’ kuşağının becerileri ile harmanlayarak birbirlerinden öğrenmesi ve kültür çeşitliliği oluşturmasına, etkileşim içinde kalarak yeni ve eski nesil arasındaki çatışmaları en aza indirmeyi amaçlıyoruz. Öğrenciler bu bağlamda, dedelerinin oynadığı oyuncakları, dedeleri ile yapma fırsatı buluyor ve birbirinden farklı oyuncaklar tasarladılar. Tahtalardan kağnı, şekerpancarından traktör, bebek ve arabalar yapan dedeler, torunları ile keyifli zaman geçirdi” açıklamasında bulundu.

İlginizi Çekebilir

Yorum Gönder