Anasayfa Makaleler Müzik ve Bebeğin Gelişimi

Müzik ve Bebeğin Gelişimi

by makale makale
14 Görüntülenme

Birçok ebeveyn, bebekleri için müzik çalmanın onları daha akıllı hale getirip getirmeyeceğini merak ediyor. Ve müziğin bebekler için iyi olduğuna hiç şüphe yok – onların morallerini yükseltebilir, onları sakinleştirebilir ve hatta belki de uyumalarına neden olabilir. Ancak müziğin bebeğin büyümesi üzerindeki faydaları çok daha derine iniyor: Müzik aslında çocuğunuzun beyninin gelişimini değiştirebilir. Dahası, bebekler ve küçük çocuklar müziği severler – sevdikleri şarkılarda sallanmak ya da dans etmek, arka planda en sevdikleri melodi çalarken gülümsemek ve kendi müziklerini, bebek tarzında yapmak için oyuncaklara vurmak.

Hamile Kadınındaki Bebeği Etkilediğinde Müzik Dinlemek Mi?

Ebeveynler açıkça küçükleri için en iyisini istiyorlar ve zenginleştirilmiş bir doğum öncesi ortamı sağlamak, başlamak için iyi bir yoldur. Ancak uzmanlar hamileyken müzik çalmanın bebeğin bilişsel gelişimi üzerinde olumlu bir etkisi olup olmadığı konusunda hemfikir değiller. Son üç aylık dönemin sonunda bir fetüsün işitme duyusunun geliştiğini biliyoruz, bu yüzden aslında Mozart’a olan saplantınızı çok sık kutlamak, teorik olarak bebeğinizin uykusunu bozabilir. Bebeğiniz hala anne karnındayken klasik müzik çalmaya çok fazla takılmanın, aşırı kontrol edici ebeveynliğin en erken şekli olabileceğinden bahsetmiyoruz bile.

müziğin bebek gelişimine etkisi

Şimdiye kadar, müstakbel bebeğiniz için müzik çalmanın onu doğrudan direkt etki edeceğine inanmak için hiçbir nedenimiz yok ama bu, bunun zahmete değmeyeceği anlamına gelmez. Ona rahimde ninniler söylemek ya da Bach dinlerken karnınızı okşamak, bebeğinizle daha doğmadan bağ kurmanın harika bir yoludur. Ayrıca müzikle ilgili her şeye erken aşkı besler. Sadece aşırıya kaçmamaya çalışın.

Müziğin Bebeğinizin Beyini Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Hamileyken müzik çalmanın faydaları konusunda kesin bir duruş olmasa da, küçük çocuğunuz bebekliğe girdiğinde, kanıtlar müziğin beyni çok küçük yaşlardan itibaren hazırlamaya başladığını gösteriyor. 7 aya kadar, bebekler müzikte altta yatan bir atımı algılayabilir ve 9 aya kadar zamanlamadaki küçük farklılıkları fark edebilirler. Araştırmalar, müziğin bebeğin ruh halini iyileştirebileceğini, stresi azaltabileceğini ve uykuya dalmasına yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Gönder