Anasayfa Türkiye'den Haberler Kadınlar atölyeye çevirdikleri evlerinde çoraptan oyuncaklar tasarlıyor

Kadınlar atölyeye çevirdikleri evlerinde çoraptan oyuncaklar tasarlıyor

by makale makale
12 Görüntülenme

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen “Evimiz Atölye” projesi ile eğitim alan kadınlar, evlerini atölyeye çevirerek çoraplardan oyuncaklar üretmeye başladı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre, Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından başlatılan projede, Toroslar ilçesinde bulunan Mevlana Mahallesi ile Akdeniz ilçesinde bulunan Turgutreis Mahallesi pilot bölge olarak seçildi.

Evimiz Atölye projesi

Çoraptan Oyuncaklar Üretiliyor

Eğitim verilerek malzeme desteğinde bulunan kadınlara, evlerinin bir kısmını mini atölyelere çevirdiler. Evlerinde çoraptan oyuncaklar üretmeye başlayan kadınlar, tasarladıkları oyuncakları satışa çıkarıyor. Açıklamada bulunan Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu, projenin eğitim alan ve üretimlere başlayan kadınlara katkı sağlayacağını söyledi. Kadınların hızlı bir şekilde üretimlere devam ettiğini söyleyen Dokucu, şunları söyledi; “Kadınlarımız şu anda bebekler yapmayı öğreniyor. Bu oyuncaklar ve bebekler pamuk çoraplardan üretiliyor. Yapımı çok kolay. Böyle dezavantajlı bir zamanda hem maddi sıkıntılar hem de çevresel yetersizliklerden dolayı sosyalleşme imkanı bulamayan insanlar için bu şekilde sosyalleşiyoruz. Kadınlara hem bir faaliyet yaratmış olmaktayız hem de becerilerini kazandırıyoruz.

Üretici kadınlardan biri olan Cahide Gezdin de ekonomik gücü elde etmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Bir diğer kadın üretici olan Türkan Bartan ise kadınların bu proje katılmaları için davette bulundu.

İlginizi Çekebilir

Yorum Gönder