Anasayfa Türkiye'den Haberler İrfan Dede, Çocuklara Ücretsiz Oyuncak Yapıyor

İrfan Dede, Çocuklara Ücretsiz Oyuncak Yapıyor

by makale makale
75 Görüntülenme

Van İpekyolu ilçesinde yaşayan 61 yaşındaki İrfan Orhan bahçesinin bir bölümünü atölyeye dönüştürdü. Atölyede torunlarına ve mahalledeki çocuklara ahşaptan oyuncaklar yapıyor.

İpekyolu ilçesinde yaşayan İrfan Orhan, mahalledeki çocuklara ve torunları için ahşaptan arabalar tasarlıyor. Yalı Mahallesi’nde yaşamını sürdüren Orhan, korona virüs önlemleri nedeniyle zamanının büyük bir kısmını evde geçirdiği için torunlarına oyuncak tasarlamaya karar verdi. Kavak, çam ve farklı ağaçlarla bahçesinin bir bölümünü atölye yaparak, ahşaptan oyuncaklar tasarlıyor.

Bu Zamana Kadar Birçok Oyuncak Yaptım

Farklı oyuncak araba modelleri yapan Orhan, tasarladığı oyuncakları mahalledeki çocuklara ve torunlarına hediye ediyor. Orhan, torunları için yaptığı ahşap oyuncak üretimini meslek haline getirmeyi düşünüyor.

İrfan Orhan oyuncak

Ahşap Oyuncaklar Daha Çok Tercih Ediliyor

Plastik oyuncak yerine ahşap oyuncakların daha çok talep gördüğünü söyleyen Orhan, “İnsanlar oyuncakların sadece plastikten yapıldığını düşünüyor. Ben plastik oyuncaklara karşıyım. 6 torunum var ve onlara plastik oyuncak almıyorum. Tasarladığım oyuncakları torunlarım çok beğeniyor. Ahşap oyuncaklarla birlikle oyun oynuyorlar.” dedi.

Orhan, tasarladığı oyuncaklarla ilgili güzel tepkiler olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti: “Eşimden, dostlarımdan ve akrabalardan çok olumlu yorumlar alıyorum. Bu zamana kadar birçok oyuncak yaptım. Bu oyuncakların bazılarını çocuklara hediye ettim. Diğerler oyuncakları ise torunlarıma hediye ediyorum. Oyuncakları halan herkes çok beğeniyor. Tasarladığım oyuncakları zeytinyağı ve bal mumu karışımı ile boyuyorum. Bu sayede oyuncaklar doğal yöntemleri ile boyanmış oluyor. Ahşap konusuna küçüklüğümden beri bir ilgim vardı. Bana bir ahşap verilse hemen onu değerlendirmeye çalışırdım. Korona döneminden dolayı zamanımızın büyük bir bölümü evde geçiyor. Ben de televizyonda zaman geçirmek yerine zamanımı bu şekilde değerlendirdim. Umarım emekli olduktan sonra yaptıklarımı meslek haline getirmeyi düşünüyorum.” dedi.

İlginizi Çekebilir

Yorum Gönder