Anasayfa Türkiye'den Haberler Hükümlüler çocuklar için ahşap oyuncaklar üretiyor

Hükümlüler çocuklar için ahşap oyuncaklar üretiyor

by makale makale
39 Görüntülenme

Kütahya Tavşanlı T Tipi Açık ve Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda ahşap atölyesinde işyurtları faaliyetleri kapsamında eğitimler alan hükümlüler, bir yandan meslek sahibi olurken bir yandan da çocuklar için ahşap oyuncaklar tasarlıyor.

Tutuklu ve hükümlülerin meslek edinmelerini sağlayabilmek, mevcut mesleklerini geliştirebilme, rehabilite olmaları ve tahliyelerinden sonra topluma kazandırılma amacı ile faaliyetlerini sürdüren Adalet Bakanlığı, Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu çatısı altında atölyelerde pek çok alanda mesleki eğitim ve kurslar veriyor.

Tutuklu ve Hükümlüler Ahşap Oyuncak Ustası Oluyor

Tavşanlı T Tipi Açık ve Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda 2018 yıllarında İşyurtları Kurumu çatısı altında faaliyetlerini sürdüren ahşap atölyesinde bulunan tutuklu ve hükümlüler, ahşap oyuncak üretimine yönelik sanat ve meslek öğreniyor.

Atölyede görevli olan 20 tutuklu ve hükümlü, ustalar tarafından verilen oyuncak üretimi ile ilgili eğitimleri aldıktan sonra ustalık belgelerini alıyor. Bu sayede meslek edindirilen tutuklu ile hükümlüler, atölyede engelli ve çocuklara yönelik ahşap oyuncaklar üreterek, tahliyelerinden sonra da meslek sahibi olma imkanı bulunuyor.

Hükümlüler oyuncak

Burada İçimizdeki Yaşantıyı, Sevgiyi, Umudu Rengarenk Oyuncaklara Yansıtıyoruz

Ceza infaz kurumunun atölyesinde çalışan hükümlülerden A.R. ceza infaz kurumuna geldikten sonra mesleki kurslara girerek ahşap oyuncak ustası olduğunu söyledi. Aldığı eğitimler ile kendi hayatına yol çizmeye çalıştığını söyleyen hükümlü A.R., şu açıklamalarda bulundu; “Ahşap atölyesine gelmeden önce hayata karşı beklentim yoktu, yaşamak istemeyen biri gibi hissediyordum. Ama iş yurtlarının açmış olduğu atölye ile kendimize geldik, hayatımızda bir farklılık oldu. Burada içimizdeki yaşantıyı, sevgiyi, umudu oyuncaklara yansıtıyoruz. Burası diğer hükümlüler için de umudu haline geldi. Özgüveni yükselten ve geleceğe umutla bakmamızı sağlayan bir meslek grubuna girdiğimizi düşünüyorum. Bizlere bu imkanı sağlayan devletimize, İşyurtları Kurumuna, ceza infaz kurumu idaresine ve atölye şeflerimize teşekkür ediyorum.” açıklamasında bulundu.

Güvenli ve Sağlıklı Oyuncaklar Türkiye’nin Dört Bir Yanında Satışa Sunuluyor

Birinci sınıf çam ve kayın ağaçlarından işlenerek tasarlanan oyuncakların üretiminde insan sağlığını etkilemeyen su bazlı boyalar kullanılıyor. Atölyede tutuklu ve hükümlüler tarafından yaklaşık 30 çeşit oyuncak üretiliyor. Bu ürünler, Türkiye genelinde İşyurtları Kurumu Satış Mağazaları başta olmak üzere özel sektör firmalarına gönderiliyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Gönder