Anasayfa Makaleler Hangi oyuncaklar tehlikeli olabilir?

Hangi oyuncaklar tehlikeli olabilir?

by makale makale
40 Görüntülenme

Hangi oyuncakların tehlikeli olduğunu biliyor musunuz? Bu yazıda sizlere ipuçlarından bahsedeceğiz.

Uçan Balonlar

Balonlar şişirilirken veya çocuklar oynarken patlayabilmektedir. Aslında çoğu zaman karşılaşılan bu durum çocukları korkutmakla birlikte onları sağır etmesine sebebiyet verebilir. Ayrıca balonun içerisinde bulunan helyum gazını soluması boğulmaya neden olabilir. Bu nedenle küçük çocukların balonlar ile oynamaması önerilmemektedir.

Pervaneli Oyuncaklar

Helikopter ve benzeri pervaneye sahip oyuncaklar, çocuklar için tehlikeli olabilmektedir. Küçük çocuklar kolaylıkla parmaklarını otomatik bir şekilde çalışan pervanelere kaptırabilir ve yaralanabilirler. Bu nedenle pervaneli oyuncak satın alırken yumuşak malzemeden üretilmiş ve çocuğunuzun yaşına uygun olmasına dikkat edin.

Hangi oyuncaklar tehlikeli

Doktorculuk Setleri

Çocuklar doktorculuk oynamayı severler! Ancak set olarak satılan oyuncaklar küçük parçalar içerebilmektedir. Bu küçük parçalar burnuna veya ağza kaçmayacağından emin olmanız gerekir. Aynı zamanda bu oyuncaklar çocuğunuzun gerçek makaslar, şırıngalar veya ilaçlarla da oynamak isteyebilir, dikkatli olunuz!

Kolluklar

Yazın en eğlenceli aktivitelerinden biri olan yüzmek, çocuklar için üretilen aparatlar ile daha kolay hale gelir ancak bu aparatları kullanırken çok dikkatli olmanız gerekir. Özellikle kolluklar, çocuğunuzun cildini tahriş edebilir ve daha da önemlisi, çocuğunuz gözetlemediğiniz bir anda boğulabilir. Satın alırken kollukların çocuğunuzun kollarına iyice oturduğundan emin olmanız gerekir. Bu oyuncakları kullanırken mutlaka çocuğunuzu gözetim altında olduğuna dikkat edin.

Pilli Oyuncaklar

Bazı oyuncaklarda pil kullanır ve bu piller, kolaylıkla yutulma eğilimindedir. Çocuğunuzu pillerle tanıştırın, onlardan uzak durmasını söyleyin ve oyuncakların pil bölmesinin yeterince korunaklı olduğundan emin olunuz.

Su Tabancaları

Yazın su ile oynamak eğlenceli olabilir ancak tehlikeli de olabilir! Su tabancaları zararsız görünse de bazıları suyu oldukça şiddetli sıkabilir. Şiddetli su çocukların çıplak tenlerine veya gözüne denk gelirse yaralanmalara neden olabilirler. Bu sebeple mümkünse suyu çok tazyikli sıkmayan oyuncakları tercih edebilir veya çocuğun gözlerini koruyabilecek bir koruyucu gözlük ile oynamasına izin verebilirsiniz.

Manyetik Oyuncaklar

Hepimiz çocukken mıknatıslı oyuncaklardan etkilendik! Mıknatıslı oyuncaklar neredeyse bütün çocuklar için heyecan vericidir. Ancak küçük parçalı oyuncaklara dikkat etmeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Gönder