Anasayfa Dünya'dan Haberler Evini oyuncak bebek müzesine dönüştürdü

Evini oyuncak bebek müzesine dönüştürdü

by makale makale
116 Görüntülenme

Sırbistan Kovacica ilinde yaşayan Olga Lukic, evini oyuncak bebek müzesi’ne çevirdi. Müzede geçmişten günümüze kadar birçok oyuncak bebek yer alıyor.

Sırbistan’ın ilk oyuncak müzesi özelliğine sahip olan ev, Lukic’in eski Yugoslavya’dan, Rusya’dan ve Avrupa ülkelerinden satın aldığı 800’e yakın plastik, porselen ve bez bebekleri sergiliyor. Giyim tarzları, makyajları ve tavırları ile toplanan oyuncak bebekler, herkesin beğenisini toplarken, bebeklerin dışında yıllar öncesine dayanan oyuncak bebek tarihi de ziyaretçilerin ilgisini çekmekte.

Lukic, oyuncakların tamirini de kendisinin yaptığını ve binlerce bebeğin tamir edilmeyi beklediğini söyledi. Açıklamasında; “Yaklaşık 200 yıl öncesi bir oyuncak bebeğin günümüze kadar oldukça kötü koşullarda ulaşmakta. Ya saçları ya da kolu olmuyor. Bir ressam olarak onları tekrar baştan yaratıyorum.” dedi.

Lukic, oyuncaklara yeniden hayat verdiğini, müzede tarihi 200 yıla kadar dayanan oyuncak bebeklerin de bulunduğunu söyledi. Eski Yugoslavya’da bilinen bir marka olan “Biserka” bebeklerinin de müzede sergilendiğini belirten Lukic, “Vintage” terimini daha çok 50 yıldan önce eski bebekler için kullandığını, ama müzede yakın dönemlere ait bebeklerinde bulunduğunu söyledi.

oyuncak bebek müzesi

Yıllar Önce Tamir Ettiği Oyuncak Bebek Hayatını Değiştirdi

Yıllarca oyuncak bebekler biriktirdiğini söyleyen Lukic, Avrupa ülkelerinden aldığı pek çok oyuncak bebeğin de müzede sergilendiğini söyledi. Lukic, müzenin birkaç bölümden oluştuğunu, hareketli olmaları, bezden veya porselen yapılmaları veya üretildikleri ülkelere göre oyuncak bebeklerin sınıflandırdığını söyledi.

Oyuncak müzesinin tüm yaş gruplarına hitap ettiğini söyleyen Lukic, şunları söyledi: ” Geçmişte Rusya’nın başkenti Moskova’da yaşadım. Orada yaşadığım zaman bir antika dükkanı işlettim. Mobilya, takı gibi birçok eşyanın restorasyonlarını yaptım. Yaklaşık 10 yıl önce antika dükkanına getirilen bir oyuncak bebek hayatımı değiştirdi. İlk kez o zaman ‘vintage’ dediğimiz eski oyuncaklarla tanıştım. Sahibi bebeğinin tamir edilmesini talep etti. O zaman benim için yeni bir deneyimdi. Devreye hayal gücüm girdi ve oyuncak bebekleri çok sevmeye başladım.” dedi.

Korona virüs salgını nedeniyle müze ziyaretlerinin kısıtlı olduğuna belirten Lukic, “İnsanlar ellinde bulundurdukları oyuncak bebeklerin fotoğraflarını gönderiyorlar. Hangi zamana ait olduğunu tahmin etmemi istiyorlar. Müzeye ilgi inanılmaz derecede yüksek.” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir

Yorum Gönder