Anasayfa Türkiye'den Haberler Evinde amigurumi oyuncaklar örüyor, yurt dışına satıyor

Evinde amigurumi oyuncaklar örüyor, yurt dışına satıyor

by makale makale
48 Görüntülenme

Aysu Behzat, internette izlediği videolarla öğrenmeye çalıştığı amigurumi tekniklerini iplerden kuzu, inek ve tavşan oyuncaklarını örerek bunları hem yurt dışına hem de yurt içinde satışa başladı.

Çocuk yaşta diğer yaşıtları gibi oyuncak bebeklerle oynamak yerine bezden bebekler tasarladığını söyleyen Aysu Behzat, bugün amigurumi tekniği sayesinde ev ekonomisine katkıda bulunuyor.

Bursa’da yaşayan Aysu Behzat açıklamasında,” Evde amigurumi tekniği ile oyuncaklar örüyorum. Küçükken çöpten bez bebekler yapardım. Bebeklere elbiseler dikerdim. Türk el sanatlarına küçük yaşlarda merakım başlamıştı” dedi. Daha sonra örgü işlerine başladığını söyleyen Aysu Behzat, “Bebek yelekler, patikler, hırkalar, bereler ve şallar örerek bazen çocuklara hediye verdim. Bazı durumlarda sipariş üzerine yaptım. Çocuklarımı büyütürken de el işlerine devam ediyorum. Ayağımda çocuklarımı sallarken bile el işleri yapıyorum” dedi.

amigurumi oyuncak

Ev Bütçesine Katkı

Örgü oyuncaklar olan amigurumi’yi yaklaşık 10 yıldır yaptığını dile söyleyen Aysu Behzat, severek yaptığı işin şu şekilde anlattı; “Amigurumi ilk kez arkadaşımın torununa gelen hediye örgü oyuncağında görmüştüm. Daha sonra internetten videoları izlemeye başladım. İlk yaptığım ürünleri çocuklarıma ve çevremdeki kişilere yaptım. Daha sonra bu oyuncaklar doğum günü hediyelerine uygun bir şekilde yapmaya başladım. Hatta yetişkinler de evlerinin bir köşesine süs olarak dursun diye satın aldılar. Bu oyuncakları yaparken çok mutlu oluyorum.” Oyuncak örgü bebeklerinde kullandığı iplerde, kalite ve renklere önem verdiğini söyleyen Behzat, “Çocuklara zarar verebilecek aparatlar kullanmıyorum. Oyuncakların içerisine elyaf ve boncuklar kullanıyorum. İnternet üzerinden yurt dışına da satışlar gerçekleştiriyorum. El işinde her türlüsü ürünü yapmayı çok seviyorum. Hem keyifli zaman geçiriyorum, hem de ev ekonomisine katkıda bulunuyorum” açıklamasında bulundu.

İlginizi Çekebilir

Yorum Gönder