Anasayfa Türkiye'den Haberler Engelli yüzücü için engelli bebekler tasarlıyor

Engelli yüzücü için engelli bebekler tasarlıyor

by makale makale
13 Görüntülenme

Paralimpik yüzücü oğlu olan Eda Gayır hem eğitim hem de spor hayatına destek olabilmek için ‘Engelli amigurumi bebek’ örmeye başladı. Tasarladığı engelli oyuncakları ‘Düş Kahramanları’ adlı sosyal medya sayfasından satışa koyan Gayır, oğlu için hareket ettiği bu yolda tüm engelli çocuklar için farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

38 yaşında olan Eda Gayır iki çocuk annesi. 16 yaşında lise öğrencisi, olan engelli bir oğlu ve ilkokulda okuyan bir kızı var. Yaklaşık 8 yıl önce kızını hayata getirdikten sonra inşaat sektöründeki işini bırakarak hayatına ev hanımlığı ile devam etti. Oğlu Doruk Gayır engelli bir çocuk olarak hayata gelmiştir.

2016 yıllarında yüzme sporu ile ilgilenmeye başlayan Doruk’a maddi açıdan destek olabilmek isteyen Eda Gayır’ın aklına ‘Engelli Amigurumi Bebek’ örerek, satma fikri gelmiş. Yaklaşık 500 engelli amigurumi bebek tasarlayan Gayır sattığından daha fazlasını engelli çocuklara hediye ediyor.

Engelli amigurumi bebek

“Hiç Tığ Kullanmamıştım”

Eda Gayır 2019 yıllarında attığı ilk adımı şöyle anlattı; “Daha öncesinden hiç tığ kullanmamıştım ama öğrenmeyi düşünüyordum. İnternette bulunan videoları izleyerek öğrendim. Bunu yapmaya oğlum için başladım çünkü yüzme sporu maliyetli bir spor hem çocuğuma destek olmak hem de farkındalık yaratmak için başladım.” Açıklamasında bulundu.

Çocuklara Engellileri Anlatmak Gerekiyor

Bedensel engel çocuğumun eğitim hayatı boyunca yaşadığı problemlere değinen Gayır, arkadaşlarının dalga geçmesi sebebiyle oğlunun çoğu zaman ağlayarak eve geldiğini söyledi. Bu konuda öğretmenlere ve ebeveynlere sorumluluk düştüğünü söyleyen Gayır; “ Çocuklar her şeyi aileden ve okulda öğreniyor. Her aile çocuğuna ‘senden farklı çocuklar var’ diyerek anlatması gerekiyor. Bu sadece engeli için değil gözlük takan çocuklarla alay ediyor veya kilosu ile alay ediyorlar. Sağlıklı olan çocuklar, engelli çocuklarla karşılaştığı zaman çok farklı bakabiliyorlar. Aslında o çocuklara hak veriyorum. Kızmak yerine haklısın diyorum çünkü hiç görmedi. Bu çocuklara öğretilmediği için çocuklar da farklılık kavramını anlamıyor. Sonra ‘neden böylesin’ tarzı soruyla o kişiyi canını sıkıyorlar.” dedi.

İlginizi Çekebilir

Yorum Gönder