Anasayfa Türkiye'den Haberler Engelli genç atık malzemelerden oyuncak biçerdöver yaptı

Engelli genç atık malzemelerden oyuncak biçerdöver yaptı

by makale makale
23 Görüntülenme

Şanlıurfa’da dilsiz ve sağır olan 21 yaşındaki Menan Çizik, pandemi dönemi nedeniyle evden çıkmayan bulduğu atık malzemeleri değerlendirerek biçerdöver tasarladı. Yaklaşık üç haftada tıraş makinası motorundan ve yağ kutusundan oyuncak biçerdöver tasarladığını işaret dilliyle anlatan Çizik, “Evde bulunduğum sürede canım sıkılıyordu bende atıklardan biçerdöver yaptım” dedi.

Şanlıurfa Siverek ilçesine bağlı kırsal Direkli Mahallesinde yaşamını sürdüren dilsiz ve sağır olan engelli Menan Çizik, korona salgını sebebiyle uygulanan kısıtlamalarda evden çıkamayınca boş zamanlarını değerlendirmek için evde oyuncak tasarlamaya başladı.

engelli oyuncak biçerdöver

Biçerdöver Oyuncağını Birçok Malzemeden Yaptı

Ailesi çiftçi olduğu için hayalinde biçerdöver oyuncağı yapmak için ilk önce atık malzemeleri topladı. Daha sonra bu becerisini geliştirerek, tıraş makinasından motor, yağ tenekesinden kaporta, ışıldaktan lamba, enjektör ile hasat boşaltma deposu, telefon bataryasından akü, bozuk düğmelerle kumanda ve kırık oyuncakların araç lastiklerini kullanarak yaklaşık üç hafta içerisinde biçerdöver oyuncağını yaptı. Direkli Muhtarı olan Mehmet Ali Çizik, yeğeni Menan Çizik’in tasarlamış olduğu biçerdöver oyuncağı sayesinde hem keyifli zamanlar geçirdiklerini hem de oyuncak yaparak deneyimlerini artırdığını söyledi. Doğuştan dilsiz ve sağır olan Menan Çizik’in çok yetenekli bir kişi olduğuna vurgulayan muhtar Mehmet Ali Çizik, “Korona sürecinde Menan, evde sıkılmasın diye atık malzemeleri toplayıp biçerdöver oyuncağı yapmaya karar verdi. Yaklaşık 20 günde boş vaktinde bu işlerle uğraştı. Bunun dışında daha çok projesi var. Fakat evde yeteri malzeme olmadığı için atık malzemeler ile bir şeyler yapmaya çalışıyor. İmkanların sunulması durumunda daha başarılı işlere imza atacağını düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

İlginizi Çekebilir

Yorum Gönder