Anasayfa Makaleler Çocukların en sevdiği dış mekân oyuncakları

Çocukların en sevdiği dış mekân oyuncakları

by oyuncakhaber
65 Görüntülenme

Çocukların en sevdiği dış mekân oyuncakları

Oyuncak bir çocuğun gelişiminde, hayata bakış açısına yön veren bazen bir öğretmen, bazen en iyi arkadaş bazen hayal dünyasını genişleten bir nesnedir.

Günümüzde çocuklar genellikle evlerde kalıyorlar. Teknolojinin gelişmesi ile tablet ve telefonlara uzanan minik eller eğer ebeveynleri bu duruma bir sınırlama getirmezse, saatlerce oyun oynayabiliyorlar. Bu da gelişimlerini ve sağlıklarını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu nedenle onları açık havaya çıkmalarına teşvik eden her şeyi deniyorlar. Bugünkü yazımızda çocukların en sevdiği dış mekân oyuncakları konusu ele alıyoruz.

Enerjilerini atmaları, göz problemlerinden ve diğer sağlık sorunlarından olabildiğince uzaklaştırmak ve gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla en güzel açık hava etkinliklerinden biri olan dışarıda oynamalarına destek olacak en popüler ve en eğlenceli dış mekân oyuncakları için yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Dış Mekân oyuncakları

Her çocuğun sevdiği bir oyuncak vardır. Bazıları bisiklete binmeyi tercih eder bazıları da bebeklerle oynamayı sever. Ancak genel olarak baktığımızda, çocuklar açık havada oyun oynadıklarında birçok faydaya sahip olurlar. Bu nedenle çocuklar her gün en az on beş dakika hava almalı ve enerjilerini atmalıdırlar.

Havaların soğuması, yağmur yağması, okulun başlaması nedeniyle ödev görevlerini yerine getirmeleri ve daha birçok neden ile çocuklarımızı dışarı çıkartmamak için kendimizi şartlarız. Oysaki ödevler sizin yardımınızla hızlı bir şekilde biter, yağmur elbet bir süre içerisinde durur ve soğuk havada kalın kıyafetler giyilebilir. Bunların hiçbiri çocuğun sokağa çıkmasına ve hava almasına engel değildir.

Çocuklar aynı alanda sürekli durarak daha fazla hasta olurlar. Onları stresten uzak tutmak ve enerjilerini atmalarına destek olmak için dış mekân oyuncakları ile oynamalarını teşvik etmemiz gerekir. Aksi takdirde;

 • Enerjileri dolup taşmış olduğu için ödevlerine konsantre olamazlar.
 • Psikolojileri bozulabilir.
 • Sosyalleşme konusunda sıkıntı yaşayabilirler
 • Eğitim hayatlarında zorluk yaşayabilirler.
 • Kendilerini ifade etme konusunda zorluk çekebilirler.
 • Özgüven eksikliği oluşabilir.

Ne yazık ki daha birçok madde yazabiliriz. Çünkü açık hava etkinliği yapmak sadece bizler için değil tüm canlılar için çok önemlidir. Aynı havayı solumak bile çok zararlıdır. Ancak kalabalık şehirlerde yaşayanlar için çocukların dışarı çıkması daha tehlikeli olabilir. Bu nedenle çocuğunuzun yanından ayrılamamanız gerekebilir.

Ayrıca bisikletle ve scooter ile rahatça dolaşması da mümkün olmayabilir. Elbette bu dışarı çıkmanıza engel değil. Yapmanız gereken çocukların en sevdiği dış mekân oyuncakları arasından seçim yapmak ve çocukları en yakın parka götürmektir. Aracınız varsa, dilediğiniz parka gidebilirsiniz. En büyük ve en geniş parklar çocukların daha fazla dışarıda kalmasına ve daha fazla aktivite yapmasına katkı sağlar. Daha fazla oynayan çocuklar da aynı oranda eğlenir ve öğrenirler. O zaman hadi çocuklar, dışarıya çıkalım! Bunu yapmadan önce elbette aşağıdaki en eğlenceli ve en eğitici dış mekân oyuncaklarına göz atalım.

Eğlenceli dış mekân oyuncakları

Dış mekân oyuncakları genel olarak eğlenceli olsalar da, biz en eğlenceli olanlarını sizler için seçtik. Eminiz ki sizlerde bu oyuncakları çok seviyorsunuz. İşte en eğlenceli dış mekân oyuncakları listesi;

 • Bisiklet

1800’lü yıllarda icat edilen bisiklet hiçbir zaman popülerliğini kaybetmedi. Çünkü bisiklete binmek her zaman eğlencelidir. Bir yere gitmek istediğimizde hem spor yapma avantajı kazandırır, hem bol bol oksijen alırız hem de bir yere ücret ödemeyiz. Özellikle ulaşımın zor olduğu şehirlerde bisiklet kullanmak, hayat kurtarır.

 • Scooter

Scooter boyut olarak küçük olması ve fiyat olarak uygun olması nedeniyle ülkemizde çok tutulan bir dış mekân oyuncağıdır. Bisikletten daha küçük olması nedeniyle bazı insanlar scooter kullanmayı tercih ederler. Ayrıca scooter ile gezmek hem heyecan verici hem de eğlencelidir.

 • Akülü arabalar

Her çocuğun hayalinde bir akülü araba sahibi olmak yer alır. Görünümü, tasarımı, kullanım kolaylığı ve eğlenceli olması nedeniyle, parklarda ve sokaklarda akülü arabası ile oynayan çocuklar görürüz.

 • Oyun çadırları

Oyun çadırları ile oynamak, her çocuğu mutlu eder. Kahkaha seslerini uzaklardan duyabilirsiniz. Çadırın içerine girmek ve onların kendilerine ait bir yuvaları varmış gibi hissetmeleri çocukların hoşuna gider. İçerisinde evcilik oynamaya bayılırlar. Bu nedenle bahçeniz varsa bahçeye, yakın bir parkın köşesine ve hiç imkânınız yoksa balkona oyun çadırını kurabilirsiniz. Elbette çocukları asla yalnız bırakmamalısınız.

Oyun çadırı içerisinde oynayan iştahsız çocuk birden acıkır, ödevini yapmak istemeyen çocuklar hevesli bir şekilde ödevlerini tamamla. Çocuğunuzla ilgili şikâyet ettiğiniz her şeyi oyun çadırı ile oynayarak, ona yaptırabilirsiniz. Üstelik kızmadan, bağırmadan ve şikâyet etmeden gerçekleştirirler.

 • Havuz oyuncakları (simit, kolluk, havuz topları…)

Yaz mevsimi geldiğinde, tatile gitmeye çok uzun zaman varsa ya da gidemiyorsanız, hiç üzülmeyin! Bahçeye bir havuz koyup içine su doldurarak çocukları eğlendirebilirsiniz. Üstelik her bütçeye uygun ve çeşitli boyutlarda şişme havuz bulabilirsiniz. İçerisine ekleyeceğiniz oyuncaklar ile çocukların gelişimlerine katkıda bulunabilirsiniz.

 • Futbol, basketbol ve voleybol topu

Çocukların psikolojik gelişimleri kadar fiziksel gelişimleri de önemlidir. Bu nedenle hem eğlenmeleri hem de sağlıklı kalmaları için, onları futbol ve basketbol gibi oyunlara teşvik etmemiz gerekir. Üstelik basketbol ve voleybol oynayan çocukların boyları uzar. Hem eğlenmeleri hem de sağlıklı bir vücuda sahip olmaları için bir oyuncak top yeterli olacaktır.

Unutmayın ki, sağlıklı vücut demek, hastalıklara karşı daha dayanıklı olmak, demek. Özgüven, mutluluk, eğlence, sosyalleşme ve daha birçok pozitif getiri demektir.

 • Uçurtma

Uçurtmaları hayatımızdan asla çıkartmamalıyız! Bir baba ile evladın buluşmasıdır, uçurtma uçurmak. Özellikle babaların kendi elleri ile yapmış oldukları uçurtmaların değerini kimse ölçemez. Bir deney yapmaya ne dersiniz? Çocuğunuzla bir uçurtma yaparak, havada nasıl kaldığını, ağrılığının nasıl olması gerektiğini ve kuyruğunu uzun olmasının önemli olmasının nedeni anlatarak, eğlenceli saatler geçirebilirsiniz. Evde yapılacak aktiviteler içerisinde uçurtma yapımı oldukça keyiflidir.

Eğer uçurtma yapmaya zamanınız yoksa hazır bir tane alabilirsiniz. Bununla birlikte her yıl düzenlenene uçurtma şenliklerine katılabilirsiniz.

 • Köpük baloncuk

Kim baloncuk yapmayı sevmez ki? Eskiden bahçe hortumlarından ve bulaşık deterjanlarından bir miktar alıp kendimize baloncuk makinesi yapan bizler, şimdilerde çocuklarımıza bu zevki tattırmalıyız. Üstelik öyle çeşitli baloncuk yapma oyuncakları var ki, yetişkinler dayanamayıp kendileri de oynuyorlar. Çünkü çok eğlenceli bir oyun. Dış mekân oyuncakları arasında uçurtmadan sonra favori oyuncağımız, diyebilirim.

 • Cırt cırtlı top yakalama oyunu

Topların etrafa kaçıp bizleri peşlerinden sürükleme derdine artık bir son veriyoruz. Çünkü cırt cırtlı top yakalama oyuncakları çıktı! Topu karşınızdaki kişiye atınca, yuvarlak tahtaya yapışması ile top yerinden ayrılmıyor. Böylece topu tahtadan çıkartıp rakibiniz geri göndermeniz kalıyor. En fazla topu düşüren de kayıp ediyor! Hem uygun fiyatlı hem de çok eğlenceli bir oyuncak daha.

Eğitici dış mekân oyuncakları

Eğitici dış mekân oyuncakları çocuğa bir şeyler öğreten ve zekâ gelişimine katkıda bulunan oyuncaklardır. Bazıları ile hem iç hem de dış mekânda oynayabilirler. Çocukları öğrenmeye teşvik etmenin en iyi yolu oyun oynamalarına destek vermektir. Aileler olarak çocuklarımızın sevdikleri oyuncaklarla doldururuz evlerimizi.

Ancak çocuğumuzun gelişimine ne kadar katkı sağladığının hakkında bilgi sahibi değilizdir. Bizim için oynamaları ve mutlu olmaları önemlidir. Oysaki çocuğu okula ve hayata hazırlarken oyuncakların onlara sağladığı katkıların ne olduğunun farkına vardığımızda, eğitici aktivite oyunlarını oynamaları için, dış mekân oyuncakları de dâhil olmak üzere aldığımız her oyuncak hakkında bilgi sahibi olmaya çalışırız.

 • Oyun hamurları

Oyun hamurları öyle eğlenceli ve faydalı bir oyuncak türü ki onları her kategoride görmek mümkün. Eğitici, zekâ geliştirici, eğlenceli, ince motor gelişimini destekleyen, dikkat geliştiren ve bu liste uzayıp gider. Bu nedenle çocuklarımızı oyun hamurlarından uzak tutmamalıyız. Üç ayda bir yenilemeli ve farklı çeşitlerini almalıyız.

Dış mekânda oynanabilecekler kategorisinde yer alma sebebi, parkta ve bahçede bir örtü üzerinde oyun hamuru ile oynayıp çocuğunuza, etrafta gördüğü nesneleri yapmasını isteyebilirsiniz. Böylece gözlem yeteneği artar ve çevreye karşı duyarlılık kazanır.

 • Kinetik kum

Oyun hamuru dışında bir diğer faydası oldukça fazla olan oyuncak çeşidi ise kinetik kumdur. Üstelik temizliği gerçek kum kadar zor değildir. Birbirlerine yapıştıkları için kolayca toplanabiliyor.

Diğer eğitici oyuncaklar bisiklet, oyun çadırı, uçurtma ve akülü arabalardır. Her biri çocuklara bir şeyler öğretir. Bisiklete binen çocuk denge kurmayı öğrenir. Oyun çadırı içerisinde öğrenileceklerin sınırı yoktur. Uçurtma ile rüzgârı keşfederken akülü araba ile mekanik aletlerin kullanımı hakkında bilgi artar.

En popüler olan dış mekân oyuncakları

Her şeyin popüleri olduğu gibi dış mekân oyuncaklarının da popüler olanlar var. Bunlardan birkaçı; paten, scooter, kaykay ve akülü arabalardır. Her birinin farklı özellikleri ve faydaları vardır. Bu faydalar aşağıda belirtilmiştir.

 • Paten

Paten kaymayı öğrenen çocuklar, birçok konuda başarılı olabilir. Üstelik özgüven konusunda oldukça iyidirler. Tekerleklerin üzerinde ahenkli bir şekilde ilerlemek, hiç kolay değildir.

 • Scooter

Scooter hem eğlenceli hem de popüler oyuncaklar arasındadır. Her çocuğun bir scooter sahibi olduğunu belirtebiliriz. Uygun fiyatlı olmaları ve çocukların enerjilerini atmalarına destek olmaları onların çok fazla tercih edilme nedenleri arasındadır.

 • Kaykay

Scooter gibi kaykayda tekerlek üzerinde sürülen bir oyuncaktır. Üstelik oldukça keyiflidir. Kaykay süren çocukların mutsuz olduğunu görmek imkânsızdır, diyebiliriz. Çünkü onlar kaykaylarına bindiklerinde, olumsuz olan her şeyi gerilerinde bırakırlar.

 • Akülü arabalar

Her çocuk bir akülü araba sahibi olmak ister. Bu nedenle popüler olan dış mekân oyuncakları arasında onlarda yer alır. Fiyat olarak pahalı gibi görünseler de uzun ömürlü olmaları ve çocukların kardeşlerinin de aynı arabayı kullanabilmesi nedeniyle çok fazla tutuluyorlar.

Dış mekân oyuncaklarının özellikleri

Dış mekân oyuncaklarının faydaları gibi birçok özelliği de vardır. Bu özellikler sayesinde birçok yönden kâr etmiş oluruz. Hem bütçe hem de çocukların gelişimi olarak bu tarz oyuncakların ebeveynleri desteklediği bir gerçektir.

Dayanıklı ve kalitelidir.

Çünkü dış mekânda oynamaya uygun olarak üretilirler. Sağlam olmaları nedeniyle yıllarca oynanabilirler.

Uzun ömürlü olmak

Oyuncakların çoğu kırılır ya da bozulur. Ancak dış mekân oyuncakları birçok sağlamlık testinden geçerek üretilir. Bu nedenle onları kırmak ya da bozmak, kolay değildir. Genellikle büyük çocuklardan küçük çocuklara kalır.

Çok kez oynanabilir

Dış mekân oyuncakları ile her gün oynasalar da, sıkılmazlar. Çünkü her gün bir şey keşfetmek mümkündür. Bisiklet ile gezerken bir gün kedilerle yarış yaparsınız diğer gün bisikleti uzay aracı olarak hayal edip uzaya yolculuk edersiniz.

Oyun oynamaya teşvik eder

Bazen çocuklar oyun oynamak istemezler. Bu gibi durumlarda yapılması gereken tek şey bir oyuncağı alıp çocuğun bulunduğu odaya bırakmaktır. Ne de olsa onu alacak ve oynayacaktır. Çünkü albenilerinin yüksek olması nedeniyle çocuklara aldığımız oyuncaklar, bir yandan onları oyun oynaya teşvik eder. Oyun oynayan çocuklar da birçok yönden desteklenmiş olurlar. Onlara konuşarak ve anlatarak öğretmeye çalıştığımız birçok şeyi uygulamalı olarak yaptıklarında daha iyi öğrenirler. ,

Dış mekân oyuncaklarının faydaları

Açık havada oynamak oldukça keyiflidir. Ayrıca pek çok kişi açık havada oyun oynamanın çocuklar için yararları olduğunu belirtiyor. Ancak bu yararların çocukların hangi oyun ile meşgul olduğuna bağlı. Bunun nedeni her oyuncağın farklı bir gelişimi desteklemesinden kaynaklanır.

 • Fiziksel gelişime olan faydaları

Pes etmemeyi öğretir

Küçük bir zorluk karşısında pes etmek yerine sonuç ne olursa olsun zorlukların üstesinden gelmek ister ve bunun için çok çabalarız. Ayrıca çocuklarımızın da aynı bizler gibi olması için elimizden geleni yaparız. Bu nedenle sizlere dış mekân oyuncaklarını almanızı ve çocuğunuzu dışarıya çıkarmanızı tavsiye ediyoruz. Düşünce kendi kendine kalkmayı öğrenen çocuklar ileride karşılarına çıkacak olan zorlukların üstesinden gelme konusunda sıkıntı çekmezler. Bu oyuncakların faydalarından biri de pes etmemeyi öğrenmelerini sağlamaktır.

Bisiklete binerken ilk olarak birkaç kez düşeriz. Uçurtma uçururken iplerin tellere takılmasının nedenini anlar bir daha ki sefere önlemini alırız. Bir daha uçurtma uçurmayarak ve bisiklet sürmeyerek bu mükemmel aktivitelerden elbette vazgeçmeyiz.

Motor gelişimlerini destekler

Açık havada oynayan çocukların kasları, kemikleri ve fiziksek dayanıklılıkları hareket etmeleri ile birlikte daha fazla gelişir. Çünkü adeta bu dayanıklılığa meydan okurlar. Ayrıca çocuklar dışarıdayken koşacak, yürüyecek, zıplayacak, sallanacak ve bir şeyler fırlatacak alana sahip olurlar. Evde bu imkânı bulamazlar. Hem küçük bir odada kaldıkları için alan sınırlıdır. Hem de etraftaki eşyalar nedeniyle rahat hareket etmek oldukça zordur. Oysaki dışarıda iken yakalama oynayabilirler. Çalıların altında sürünebilir, ağaçlara tırmanabilir ve bisiklete binebilirler.

Obezite gibi hastalıkların engellemesini sağlar

Dışarıda oyun oynayarak daha fazla zaman harcayan çocuklar, çok enerjik oldukları için obez olma olasılıkları evde duranlara oranla daha düşüktür. Çünkü televizyon veya bilgisayar ekranından uzaktalar. Koşuyorlar, zıplıyorlar, tırmanıyorlar ve genellikle hareketsiz meslektaşlarından daha fazla kalori yakıyorlar. Ayrıca okul öncesi çağındaki çocuklar üzerinde yapılan bir araştırma, bir çocuğun vücut kitle indeksi ile dışarıda geçirdikleri süre arasında doğrudan bir ilişki olduğunu gösterdi.

Mutluluğu arttırır

Dışarıda oynayan çocuk mutludur. Bol oksijen alır, enerjisini atar ve stresten uzaklaşır. Doğal olarak mutlu olur. Çocuklar dışarı çıktıkları an itibari ile oyun oynamasalar dahi birçok faydaya sahip olurlar. Bu faydalardan biri de mutlu olmalarıdır.

Sağlığı olumlu yönde etkiler

İştahsız çocuklar annelerin endişe sebebidir. Çocuğum hiçbir şey yemiyor diyen annelere tavsiyemiz, çocuklarını dışarı çıkarmalarıdır. Enerji atan çocuk açık havada acıkır. Ayrıca koşmak, zıplamak, bisiklet sürmek ve bunun gibi hareketler ile vücut sistemi çalışır ve kaslar sürekli hareket eder.

Sık sık sokağa çıkan çocuklar evde duran çocuklara göre daha az hasta olurlar. Bu bol oksijen almaları ve sürekli hareket etmelerinden kaynaklanır. Hem zihnen hem de vücut olarak dış mekânda olmak ve hareket etmek çocuklar için çok faydalıdır.

 • Sosyal gelişime olan faydaları

Stres oluşumunu engeller

Eve kapalı kalan herkes bir zaman sonra stresli bir hayata sahip olduğunu fark eder. Çünkü yüz yüze görüşmeler insanları psikolojik açıdan rahatlatır. Kimseyle görüşmeyen, sürekli aynı yerlere bakan kişiler ve özellikle kadınlar düzenli olarak dışarı çıkmalı ve çocuklarını da çıkarmalılar. Çünkü stres ile birlikte gelişen problemleri bir an önce önlemek gerekir. Eğer çocuğunuz stresliyse ve her şeyden endişe duyuyorsa, ona stres oyuncakları içerisinden birini seçip alabilirsiniz. Çünkü stres oyuncakları dışarıda da oynanabilir.

Sebep sonuç kavramını öğretir

Çocuklar ailelerine birçok soru sorarlar. Çünkü keşfedecekleri milyonlarca şey vardır ve bu uçsuz bucaksız bilgi yağmuruna tutularak ne kadar çok ıslanırlarsa, bir o kadar öğrenmiş olurlar. Dış mekân oyuncaklarının faydalarından biri de neden sonuç ilişkisini öğretmesidir.

Stres çarkını çevirerek çalıştığını öğrenirler. Stres toplarının sıkılarak oynandığını ve pop it’lerin parmak uçları ile ittirilerek harekete geçtiklerini öğrenmiş olurlar.

Çevreye duyarlılık kazandırır

Küçük yaştaki çocuklar çevrelerinden henüz haberdar olmamaları gayet doğaldır. Ancak ailelerin zamanla çocuklarına çevreyi tanıtmaları gerekir. Dünyanın nasıl bir yer olduğunu, evin dış görünüşünün nasıl olduğunu fark ederken bir yandan çimlere basılmaması gerektiğini, canlılara nasıl davranılması gerektiğini ve çiçeklerin koparılmaması gerektiğini dışarı çıkarak öğrenirler.

Sosyalleşmeye destek verir

Günümüz çocuklarında görülen en büyük problemlerden biri birbirlerine nasıl davranacaklarını bilmiyor olmalarıdır. Çünkü pandemi, telefon bağımlılığı ve bu gibi olumsuzluklardan dolayı dışarı çıkmayı daima reddetmişlerdir. Dışarı çıkmayan çocuklar da doğal olarak sosyalleşme konusunda geri kalırlar.

İçe kapanık, daima yalnızlığı tercih eden, girişken olmayan, her konuda çekimser kalan ve daha birçok belirti çocukların sosyalleşmelerinde sıkıntı olduğunu gösterir. Bunu önlemek için çocuklarımızı dışarı çıkmaya teşvik etmemiz gerekir. Kendini net bir şekilde ifade edebilen, girişken, ne istediğini bilen ve yalnızlığı sevmeyen çocukların okul hayatında başarılı olma ihtimalleri oldukça yüksektir. Bu nedenle sosyalleşmeye büyük önem vermek gerekir. Çocukları dışarıya nasıl teşvik edileceği hakkında bilgi arıyorsanız, okumaya devam etmelisiniz.

Çocuğu dışarıda oynamaya teşvik etmek

Eskiden dışarı çıkmaya çok hevesli olan bizler, ne yazık ki evlatlarımızı dışarıya çıkmaları için adeta çırpınıyoruz. Sabah dışarı çıkıp akşam saatlerinde eve dönerken mutluluktan uçan yine bizler, çocuklarımızın ellerinden düşmeyen tablet ve telefonlar

Eğlenceye ortak olun

Ebeveynler oyunlara katılırsa, çocuklar dışarı çıkmaya dava fazla hevesli olurlar. Sosyalleşme konusunda zorluk çeken çocuklar, nasıl iletişim kuracaklarını ebeveynlerini taklit ederek öğrenirler. Bu nedenle çevrenizdeki kişilere selam verdiğinizde, sadece onların hatırlarını saymış olmazsınız. Evinizin küçük üyelerine selamlaşmayı ve iletişim kurmayı öğretmiş olursunuz.

Güven kazanmasını sağlayın

Dışarıdaki hayatın ne olduğunun farkına varamayan küçük çocuklar, dışarı çıkmaya korkabilirler. Bu oldukça normal bir durumdur. Bu durumda yapılması gerekenler onlara güven vermektir. Ardından kendilerine olan güvenlerini kazanmalarına yardımcı olmaktır. Salıncağa kendi bindiğinde aferin alan çocuk, parkın diğer aletlerine binmek için daha fazla heveslenir.

Seçenekler sunun

Çocuğunuzu dışarıya çıkmasını teşvik etmek için ona seçenekler sunabilirsiniz. Örneğin, parka mı gidelim, sokakta mı oynamak istersin ya da kamyonunu mu alalım yoksa bisikletini mi, gibi sorular ile çocuğunuzun dışarı çıkmasını sağlamak için ona seçenekler sunabilirsiniz.

Sevdiği kişiler ile buluşmasını sağlayın

Her çocuğun sevdiği bir arkadaşı vardır. Bu arkadaşlarla beraber oynamaları için çocuğunuza fırsatlar tanımalısınız. Örneğin, çocuğunuzun arkadaşı dışarıda oynuyorsa, siz de dışarı çıkın.

Düzenli olarak dışarı çıkmaya çalışın

Eğer sürekli olarak evde duruyorsanız, çocuğunuz bir zaman sonra eve alışıp dışarı çıkmak istemeyecektir. Bu nedenle düzenli olarak dışarı çıkarsanız, bu alışkanlık hâline gelmiş olur. Eğlencenin farkına varan çocuklar, siz onlara teklif etmeden dışarı çıkmak isteyeceklerdir.

Sevdiği yerlere götürün

Çocukların sevdiği mekânlar vardır. Kimi parkı sever kimi ise hayvanat bahçelerini. Bu nedenle çocuğunuzu dışarı çıkmaya teşvik etmek için onu sevdiği yerlere götürmeye çalışmalısınız.

Dış mekân oyuncakları içerisinden çocukların en sevdiklerini sizler için araştırdık ve listeledik. Bununla birlikte faydaları hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

İlginizi Çekebilir

Yorum Gönder