Anasayfa Makaleler Çocuklarda Öfke Nöbeti ve Çözüm Yolları

Çocuklarda Öfke Nöbeti ve Çözüm Yolları

by makale makale
18 Görüntülenme

Bir dakika çocuğunuz olabildiğince mutlu; sıradaki bir öfke topu sallanan, çarpan ve kontrolden çıkmış. Öfke nöbetleri, ne yazık ki, evde bir yürümeye başlayan çocuk varken hayatın bir gerçeğidir.

Neden? Kendinizi küçük çocuğunuzun yerine koyun: Ne demek istediğinizi söyleyememek veya dikkatlice inşa edilmiş blok kulenizin elleriniz sabit olmadığı için devrilmesini izlemek gerçekten sinir bozucu olabilir. Öfke nöbetlerini önlemek için akıllı stratejiler ve kaçınılmaz olduğunda başa çıkmak için ipuçları için okumaya devam edin.

Öfke Nöbetleri Başladığında

Öfke nöbetleri 12 ay gibi erken bir zamanda başlayabilir ve 3 veya 4 yaşından sonra da devam edebilir ancak en sık olarak bir çocuğun ikinci veya üçüncü yılında ortaya çıkarlar.

Neden Öfke Nöbetleri Olur?

Çocuk öfke nöbetlerinin birkaç nedeni vardır;

  • Bir çocuğun duygularını ifade etme ve kelimelerle iletişim kurma konusundaki sınırlı yeteneklerinden kaynaklanan hayal kırıklığı
  • Bağımsızlık iddia etme ihtiyacı
  • Kontrol eksikliği hissetmek
  • Çok az veya çok fazla sınıra sahip olmak
  • Açlık, yorgunluk, aşırı uyarılma ve can sıkıntısı

çocuğun öfke nöbetleri

Yürümeye Başlayan Çocuk Öfke Nöbetlerini Önleme

Bazen öfke nöbetleri kaçınılmaz olsa da, birkaç akıllı strateji onları önlemeye yardımcı olabilir;

  • Çocuğunuzun kişiliği ile çalışın. Pek çok çocuk için düzenli yemek, uyku ve uyku zamanlarını içeren bir program tutmak, günlerinin çeşitli noktalarında neler bekleyebilecekleri hakkında bir fikir verir. Bu da onları daha güvende, kontrollü ve rahat hissetmelerini sağlar. Bununla birlikte, diğer çocuklar kendiliğindenlik konusunda gelişir. Bu nedenle, çocuğunuz programlarla stresli görünüyorsa, biraz rahatlayın.
  • “Hayır” deme ihtiyacını azaltın. Bu, evinizin çocuk korumasını (böylece sürekli “Hayır, ona dokunmayın!” diye ağlamak zorunda kalmazsınız) ve net sınırlar koymayı içerir.
  • Mümkün olduğunca seçim yapın. Karar verebilmek (“Bu sabah mısır gevreği veya yoğurt yemek ister misin?”), yürümeye başlayan bir çocuğun daha kontrollü hissetmesine yardımcı olur.
  • “Belki” deme. Yeni yürümeye başlayan çocuk çevirisinde “belki” “evet” e eşittir. Bunun yerine, “evet” veya “hayır” deyin veya bir uzlaşma için pazarlık yapın.

İlginizi Çekebilir

Yorum Gönder