Anasayfa Türkiye'den Haberler Çocuk gelişiminde oyuncakların önemi

Çocuk gelişiminde oyuncakların önemi

by makale makale
15 Görüntülenme

Her yaşta insan için oyun çok önemlidir. Çünkü yaşam oyunlarda anlam kazanır ve biçimlenir. Çocuklar için oyunlar eğlenceden çok daha büyük anlamlar taşımaktadır. Çocuklar oyun oynayarak kendini geliştirir, keşfeder, dünyayı tanır ve dünyanın işleyişine uyum sağlar.

Oyun çocukların dilidir, iletişim biçimleridir. Duygularını sözel olarak aktarmak için gerekli olan bilişsel gelişimini henüz tamamlamamış çocuklar için oyun duyguların dışa vurur. Bununla birlikte korkutucu ve zor olan deneyimlerini ve duygularını seçtiği oyuncak ve oyunlar yoluyla yansıtır. Bu sayede, olumsuz duygular ile baş etmeyi oyunlar içerisinde öğrenir. Sorunu çözme ve beceriler oyun yoluyla gelişmektedir. Çocuklar günlük yaşantılarını benzer durumlar yaratarak ve üstesinden gelerek düzenlemeyi ve deneyimi öğrenir.

Çocuk gelişiminde oyuncaklar

Çocukların gelişiminde oyunun pek çok alanda önemi bulunmaktadır. Oyun çocukların güven oluşturmasına, kendini mutlu, güvenli ve sevilen hissetmesini sağlar. Sosyal becerilerin gelişimi için oyun gereklidir. Oyun çocuklara deneme yanılma yolu ile doğruyu bulma, başladığı işi bitirme ve bir şeyler başarabilmek için çaba gerektiğini öğretir. Kurallara uyma becerilerini kazandırmak, iş birliği yapma, paylaşmayı ve yardımlaşmayı öğretmek oyunun çocuğun sosyal gelişimine katkı sağladıklarıdır. Çocuklar erişkin rollerine oyun oynayarak hazırlanmaktadır. Ayrıca oyunları kazanma ve kaybetmeyi yaşayarak süreçleri öğrenirler.

Oyunlar çocuğun fiziksel gelişimine katkı sağlar. Oyun sırasında çocuklar hareket halindedir. Hareketli oyunlar çocukların kas gelişimini sağlar. Çocuk, bedeninin, ayaklarının ve ellerinin işlevini oyun oynayarak kazanmaktadır. El becerileri ve dengesini oyunla geliştirir.

Ayrıca oyun çocuk için eğiticidir. Beyin gelişimi doğumdan sonra devam etmektedir. Sinir hücreleri her yeni deneyim ve öğrenmeyle yeni bağlantılar oluşur. Bu bağlantılar kullanıldıkça gelişir, kullanılmadığı zaman kaybolur. Büyük-küçük, az-çok gibi kavramlar, renkler, şekiller oyun yolu ile öğrenilir. Oyun sırasındaki denemeler, tekrarlamalar onları kalıcı bilgiye dönüştürmektedir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Gönder