Anasayfa Makaleler Çıngırakların Bebekler İçin En İyi Oyuncaklar Olmasının Nedenleri

Çıngırakların Bebekler İçin En İyi Oyuncaklar Olmasının Nedenleri

by makale makale
28 Görüntülenme

Bu yazıda sizlere çıngırakların bebekler için en iyi oyuncaklar olmasının nedenlerinden bahsedeceğiz.

Sebep ve Sonucu Öğretirler

Bir çıngırağı hafifçe hareket ettirmek genellikle anında işitsel geri bildirim sağlayan bir sesi harekete geçirir. Anlık geri bildirim, bebeklere hareketlerinin (çıngırakları hareket ettirme) bir tepkiye (ses) neden olduğunu öğretir. Çıngırakların harekete geçirilmesi son derece kolay olduğundan, bebeklere çevrelerini manipüle edebileceklerini gösteren ilk oyuncaklardır.

Bir Bebeğin Dikkatini Çekerler

Bebeğinizle etkileşime geçmek için önce onun dikkatini çekmelisiniz. Harika, benzersiz bir sese sahip bir bebek çıngırak, bunu yapmanın mükemmel bir yoludur. Çeşitli vuruşlar ve ritimler kullanarak bir çıngırak sallayın ve bebeğinizin heyecan ve merakla size dönmesini izleyin.

Kavrama Becerilerini Teşvik Ederler

Kavrama, bebek büyüdükçe yavaş yavaş değişir. Bebekler başlangıçta nesneleri bütün ellerini kullanarak kavrarlar. Bir yıl içinde baş ve işaret parmaklarını kullanarak küçük nesneleri alabilirler. Bebek çıngırakları, tüm el ile tutulduğu için kavraması en rahat oyuncaklardır. Bu ilk kavrama girişimleri, daha olgun kavrama kalıpları için hazırlıkta eli ve parmakları güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

çıngıraklı oyuncak bebek

Gelişimini Desteklemek İçin Kullanılabilirler

Çıngırak sesleri bebekler için çok motive edici olabilir. Onları biraz erişilemeyecek bir yere koymak ve bir bebeği onları almaya teşvik etmek, emekleme, uzanma ve hatta ayağa kalkma gibi gelişimini desteklenmesine yardımcı olabilir.

El Göz Koordinasyonunu Geliştirirler

Bebekler el-göz koordinasyonunu ilk önce ellerini sallayarak ve sonunda istenen nesnelere daha hassas hareketlerle ulaşarak uygularlar. Motive edici ve ilgi çekici sesler vermek, bir bebeği bunu doğru bir şekilde yapana kadar uzanma pratiği yapmaya teşvik edecektir.

Bağımsız Oyun Geliştirmeye Yardımcı Olur

Çıngıraklar, bir bebeğin bağımsız olarak kullanabileceği ilk oyuncaklardan biridir.

Dokunsal Uyarım Sağlarlar

Çıngıraklar, bebeklerin hissetmesi için çeşitli doku ve şekillerde gelir. Birçoğu, ağza dokunma uyarısı sağlayan diş çıkarma oyuncakları olarak da kullanılabilir. Diş çıkarma oyuncakları bebeklere, bebeklerin sonunda dokunarak ve görerek ayırt etmeyi öğrenecekleri dokunsal özellikleri öğretir (yumuşak, sert, engebeli, sıcak, soğuk).

Keşfi Teşvik Ederler

Çıngıraklar merak, gözlem ve manipülasyonu teşvik eder ve bu da öğrenmeyle sonuçlanır.

İlginizi Çekebilir

Yorum Gönder