Anasayfa Dünya'dan Haberler California’daki büyük mağazalarda cinsiyetsiz oyuncak bölümü zorunlu hale getirildi

California’daki büyük mağazalarda cinsiyetsiz oyuncak bölümü zorunlu hale getirildi

by makale makale
53 Görüntülenme

California, büyük mağaza oyuncakları ve çocuk bakım ürünlerini cinsiyetten bağımsız şekilde sergilemesi zorunlu hale getirilen ilk ABD eyaleti oldu. California Valisi Gavin Newsom tarafından imzalanan yeni yasa ile mağazalarda kız ve erkek bölümleri yasaklanmazken cinsiyetten bağımsız ayrı bir bölümün bulunması zorunlu hale getirildi.

ABD’nin California eyaletinde, 500 ve üzerinde çalışan perakendecilerde çocuk bakımı ve oyuncaklarla ilgili ürünler için cinsiyetten bağımsız bir bölümün bulundurulması zorunlu tutuldu. Mağazadaki giyim bölümü bu yeni yasadan etkilenmezken oyuncaklar ve rahatlamak, uyumak, beslenmek, diş çıkarma gibi çocuk bakım ürünlerinde yasa kapsamında yer aldı.

Yasaya Uymayanlara Para Cezası

Şirketler bu yeni yasanın bir kez ihlal etmeleri durumunda 250 dolar yani yaklaşık 2 bin 350 TL para cezasına, tekrarlamaları halinde ise 500 dolar yani yaklaşık 4 bin 500 TL para cezasına çarptırılacakları açıklandı. California Valisi Newsom tarafından imzalanan ve California eyalet mahkemesinde onaylanan yeni kanun 2024 yılında yürürlüğe gireceği açıklandı.

California büyük mağazalarda cinsiyetsiz oyuncak bölümü

Yeni kanun metni, çocuk ürünlerinde toplumsal cinsiyet önyargısı işe mücadele edilmesi ve tüketicilerin benzer ürünlerde haksız kazanç almalarını dikkat etmelerine yardımcı olacağı açıklandı. Yasayı hazırlayan grupta bulunan Demokrat meclis üyesi Evan Low, yasayı hazırlarken çalışma arkadaşlarından birinin 9 yaşında küçük kızının, annesine neden bazı oyuncakları bulabilmek için erkek oyuncak reyonuna gitmek zorunda olduğu sorulmasından ilham alındığı açıkladı.

Low, toplumsal cinsiyete göre sınıflandırılmasına ayrılan oyuncakların teknoloji, bilim, matematik ve mühendislik ile ilişkili olanlarının erkekler reyonunda; bebek bakımı, evde yaşam ve moda ile ilgili olanlarının da kız çocuk reyonuna koyulacağını açıkladı.

İlginizi Çekebilir

Yorum Gönder