Anasayfa Makaleler Bebeklere Uygun Oyuncaklar Nelerdir?

Bebeklere Uygun Oyuncaklar Nelerdir?

by oyuncakhaber
165 Görüntülenme

Bebekler, doğar doğmaz etraftaki sesleri, renkleri, kişileri ve daha birçok şeyi algılamaya çalışır. Bebek her ay sadece bedensel gelişmekle kalmayıp, zihinsel olarak da gelişir. Bebeklerin zihinsel gelişimini desteklemek için onların yaş grubuna uyun oyuncak alınması gerekir. Peki bebeklere uygun oyuncaklar nelerdir?

  • Çıngırak
  • Eğitici Kaplar
  • Renkli Halkalar
  • Bul-Tak Oyuncaklar
  • Bebeklere Uygun Oyuncaklar: Pelüş Uyku Arkadaşı

1-) Çıngırak

Bebeklere uygun oyuncaklar denildiğinde elbette ilk sırada çıngırak yer alır. Çıngırak, bebeği ağlarken dikkatini dağıtarak susmasını sağlar. Özellikle, hiçbir sebep yokken ağlayan bebekler çıngırak sayesinde uzun süre uslu durabilir. Bebek, büyüdükçe çıngırağı eliyle kavramaya ve tek başına çalmaya başlar.

bebeklere-uygun-resimler

2-) Eğitici Kaplar

Bebeklerin oturmaya ve etrafa göz atmaya başlaması ile birlikte oyuncaklar da farklılaşır. Eğitici kaplar da bebeklerin oynamaktan zevk aldığı oyuncaklardan bir tanesidir. Rengârenk yuvarlak formdaki oyuncakların sırası ile dizilmesi ile oynanan oyun, bebeğin kavrama yetisini de geliştirir. Eğitici kaplar sayesinde bebek büyüdükçe renkleri ve sayıları da sıralayabilir.

bebeklere-uygun-oyuncaklar

3-) Renkli Halkalar

Bebeğinizin uzun süre meşgul ve mutlu olmasını istiyorsanız renkli halkalar satın alabilirsiniz. Genellikle 8 – 10 arasındaki rengârenk kapların iç içe geçmesinden oluşan renkli halkalar, bebeğinizin el – göz koordinasyonunu geliştirir. Bebek, problem çözme yetisi kazanarak, özgüvenli şekilde büyümeye başlar.

bebeklere-uygun-oyuncaklar

4-) Bul – Tak Oyuncaklar

Genellikle 12 – 18 yaş aralığındaki çocuklar için bul – tak oyuncaklar uygun bir seçimdir. Şekillerin uygun yerlere yerleştirilmesinden oluşan bu oyuncaklar, bebeğe birçok katkı sağlar. Bu katkıların en başında; bebeğin şekilleri öğrenmesi yer alır. Üçgen, kare, daire gibi şekilleri yerlerine yerleştirerek bir nevi zihin antrenmanı yapar. Bebeğin büyümesi ve aklının yetmesi ile birlikte şekillerin yerini; hayvan figürleri alabilir. Bu sayede bebek hayvanları ve hayvanların çıkardığı sesleri tanımaya başlar.

bebeklere-uygun-oyuncaklar

5-) Pelüş Uyku Arkadaşı

0-5 yaş arası çocukların uyku alışkanlığı kazanması oldukça önemlidir. Bu dönemde çocuğun sağlıklı şekilde uykuya dalması için bir nesneye ihtiyaç duyulur. Genellikle aileler pelüş uyku arkadaşı alarak bebeğinin güven dolu uykuya dalmasını sağlar. Yumuşak ve tüylü olan uyku arkadaşı, bebeğin sağlıklı ve huzurlu uyuması açısından önemlidir.

bebeklere-uygun-oyuncaklar

İlginizi Çekebilir

Yorum Gönder