Anasayfa Makaleler Bebeğinizle Nasıl Güvenle Oynayabilirsiniz?

Bebeğinizle Nasıl Güvenle Oynayabilirsiniz?

by makale makale
9 Görüntülenme

Siz veya partneriniz bebeğinizi şakacı bir şekilde havaya fırlatmayı veya baş aşağı çevirmeyi ve onun bağırmasını zevkle dinlemeyi seviyor musunuz? Ancak küçüğünüzü uçurmadan önce, güvenli oynadığınızdan emin olun.

Bebekler İçin Ne Tür Oyunlar Güvenli Değildir?

Özellikle bebeğinizin yaşına bağlı olarak belirli oyun türleri riskli olabilir. Bebekler ve küçük çocuklar, özellikle 2 yaşın altındakiler, kasıtsız yaralanmaları ve düşmeleri önlemek için nazikçe oynanmalıdır.

bebekle güvenle oynamak

Küçük çocukların vücutlarıyla orantılı olarak büyük kafaları, zayıf boyun kasları ve gelişmekte olan beyinleri vardır. Bebeklerin kafatasları nispeten yumuşaktır ve doğumda yumuşaktır ve çocuk büyüdükçe güçlenir. İşte eğlenceli ve güvenli oyun için bazı ipuçları;

  • Bir bebeği veya çocuğu asla sallamayın.
  • Küçük bir bebekte desteksiz başını veya boynunu ittirmeyi içeren her türlü oyundan kaçının.
  • Fırlatma oyunları düşme riski taşır ve bu özellikle 2 yaşın altındaki çocuklar için tehlikelidir. Bu oyunlar ayrıca potansiyel olarak kafayı ileri geri kırıp rahatsızlığa veya yaralanmaya neden olabilir.
  • Dirsekte olası kısmi çıkıklardan kaçınmak için küçük çocukları kollarından çekmekten, sarsmaktan veya kaldırmaktan, hatta kollarından sallamaktan kaçının.
  • Bebeğinize keşfetmesi için güvenli bir ortam sağlayın.
  • Mümkün olduğunca yerde oynayın. Düşmeleri önlemek için koltuklar veya yataklar gibi yüksek yüzeylerde oynamaktan kaçının.
  • Onu korkutmadığı veya rahatsız etmediği sürece, daha büyük bebekler ve küçük çocuklar için nazikçe zıplama uygun olabilir.

Bebeğinizle Oynamanın Daha Güvenli Yolları

Bebekle eğlenmek sadece gelişimi için önemli değil, aynı zamanda kıkırdamaları duyma fırsatları da sunuyor. Stressiz ve güvenli oyun süresi için, uçmak gibi yumuşak oyunlara sadık kalın – bebeğinizi güvenli bir şekilde tutun ve havada süzülün. Ya da bebeğiniz emeklemek için yeterince büyüdüğünde onu kucaklaşmaya veya oyun kovalamaya davet edin.  Çocuğunuz herhangi bir yaralanma belirtisi göstermediyse, açıkça zarar görmemiş demektir. Herhangi bir endişeniz varsa, daima doktorunuza danışın.

İlginizi Çekebilir

Yorum Gönder