Anasayfa Türkiye'den Haberler Amigurumi oyuncaklar yapan kadınlar ABD’ye satış yapıyor

Amigurumi oyuncaklar yapan kadınlar ABD’ye satış yapıyor

by makale makale
24 Görüntülenme

Hatay Dörtyol ilçesinde yaşayan ev hanımları Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirdikleri Amigurumi oyuncakları ABD’ye göndermeye başladılar. Hobi için başladıkları kurslar meslekleri olmaya başladı.

Hatay şehrinde yaşayan kadınlar, hobi amaçlı gittikleri kurslarda amigurumi tekniğiyle ipleri örerek oyuncaklar yapmayı başladı. Tasarladıkları oyuncakları sosyal medya hesapları üzerinden paylaşarak pazarlamaya çalışan kadınlar Amerika Birleşik Devletlerine yaklaşık 200 adet oyuncak siparişi aldı.

Halk Eğitim Merkezi (HEM) Müdürlüğü’nün kurmuş oldukları Japon kültürüne ait olan ve dünyaya tanıtan, ipleri örerek yapılan içi doldurulmuş oyuncaklar anlamına gelen amigurumi tasarımını hobi amaçlı bilgi edinmek için kurslara katılan kadın kursiyerler ilk önce oyuncak yapmayı öğrendiler.

Yaklaşık 5 yılda 250’ye yakın ev hanımları amigurumi yapmayı öğrettiklerini belirten kurs öğretmeni Rabia Bölükbaşı, “Kursiyerlerimiz ile birlikte amigurumi teknikleriyle tasarlamış olduğumuz oyuncakları sosyal medya hesaplarından paylaşmaya başladık. Oyuncaklar büyük ilgi gördü. Daha sonra iletişim araçlarıyla bizlere ulaşarak satın almaya başladılar” açıklamasında bulundu.

Hatay Amigurumi oyuncak

ABD’den Amigurumi Siparişleri

Gelen siparişlere şaşırdıklarını belirten Bölükbaşı, “ABD’nin New Jersey eyaletinde yaşayan Türk girişimciler, kursiyerlerimizin ­yaptıkları kuzu, tavşan, geyik ve diğer amigurumi ürünlerini, çocukların oynayabileceği yaklaşık 200 adet sipariş istediler” dedi.

Kursiyerlerden biri olan Şenay Demir, merak ettikleri için başladıkları kursta yaptıkları el emeği oyuncaklar ilk başlarda ilgi görmesinin kendisini mutlu ettiğini, yurt dışında ve yurt içinde gelen talepler ile aile bütçesine katkıda bulunduklarını söyledi. Demir, “Kurs öğretmenlerimiz ve Zeynep Bulut, Hanife Katay ve Özgül Arslan isimli kurs arkadaşlarımızla birlikte ilk kez yurt dışı siparişi oluşturduğumuz için çok mutluyuz” dedi.

İlginizi Çekebilir

Yorum Gönder