Anasayfa Türkiye'den Haberler 2020 YILINDA OYUNCAK KATEGORİSİNDE EN ÇOK ARANAN

2020 YILINDA OYUNCAK KATEGORİSİNDE EN ÇOK ARANAN

by oyuncakhaber
778 Görüntülenme

2020 YILINDA OYUNCAK KATEGORİSİNDE EN ÇOK LEGO ARANDI

Küresel pandemi krizi nedeniyle okulların kapanması ve evde zaman geçirme süresi artması nedeniyle çocuklar için oyuncak alımları arttı. Daha çok e-ticaret sitelerinden yapılan alışverişlerde arama motorlarında en çok aranan kategorinin oyuncak araba olduğu belirtildi. En çok en çok talep gören oyuncak markaları ise Pilsan, LEGO, Barbie, Monopoly, Fisher Pice oldu.

Bir e-ticaret sitesinin yaptığı açıklamada 2020 yılına ait verilere göre pandeminin başımdan itibaren oyuncak satışlarında önemli bir artış görüldü. Yıl boyunca toplamda 4 milyon oyuncağın satıldığı bununda LEGO özelinde yapboz tarzı kutu oyuncakları olduğu belirtildi. Lego’nun arkasından akülü arabalar, bebekler ve ilk yaş oyuncakları geldi.

Hayal Gücünü destekleyen LEGO’ya  ilgi arttı

Oyuncak talebi en çok İstanbul, Ankara İzmir ve Bursa’dan geldi. Bir önceki yıla oranla yaklaşık üç kat artan oyuncak talebinde Lego ve yapboz oyunlarının artış göstermesinin en önemli sebebi çocukların aileleri ile vakit geçirmesine imkân sağlaması ve hayal gücünü kullanarak oynamak istediği oyuncağı kendi yapması olarak gösteriliyor. Çocukların gerek hayal güçlerini gerekse motor becerilerin, geliştiren Lego oyunları sıkılmadan saatlerce oyun oynayabilecekleri tarzda tasarlanmış setlerden oluşuyor. Lego’nun hem kız hem de erkek çocukları tarafından oldukça yoğun ilgi görmesi ve ağırlıklı olarak cinsiyetsiz oyuncaklardan oluşması gördüğü talebin bir başka nedeni olarak gösteriliyor.

Yine aynı e-ticaret sitesinin verilerine göre Lego oyunları içerisinde en çok aranan kelimeler ise araba, robot, unicorn, eğitici oyuncak kelimeleri olduğu görülüyor. Aynı şekilde oyun parkurları trenler ve otoyolları, çocukların hayal gücünü aktive ettiği için hem eğitici hem de kaliteli zaman geçirebilecekleri oyuncaklar olarak öne çıkıyor. Bunların yanında evler ve evcilik oyunları da çocuklara kaliteli zaman geçirme aracı olarak bir önceki yıla oranla satışlarını arttıran kategoriler olarak gösteriliyor.

Aileler çocuklara oyuncak seçimi ile ilgili uzmanlar tarafından sık sık uyarılıyor ve oyuncakların çocuk gelişimi açısından önemi vurgulanıyor. Çocukların ekran başında geçirecekleri sürenin kısaltılıp hayal güçlerini geliştirecekleri oyunlar oynamaları teşvik edilerek pandemi sürecinin geçirilmesi gerektiği belirtiliyor. Zekâ gelişimini ve sosyal becerilerini destekleyen oyuncakların tercih edilmesi çocukların sağlıklı beslenmesi kadar önemli olduğu ifade ediliyor.

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Gönder